Yaylalılar’ın Yaşam Alanlarını Savunma Mücadelesi Devam Ediyor …

Rollei Digital Camera

Karaburun RES Projesi Gold Standard sertifikalandırma sürecinin tamamlanması için Lodos firmasının görevlendirdiği danışmanlık firması (CERES Çevre Müh.Dan. Ltd. Şti.), 16 Mayıs Cuma günü, Saat:14.00’de yerinde incelemelerde bulunmak ve halkla görüşmek  üzere  Yayla Mahallesi’ne (Mahalle Kahvesi) hiçbir gerekçe bildirmeden gelmedi. 

Yayla Mahallesi Kahvesi önünde toplanan Yaylalılar, Yayla Mahallesi Muhtarı, Karaburun Belediyesi Meclis Üyeleri, Karaburun Kent Konseyi ve Egeçep temsilcileri Lodos firmasının yerine getirmediği  pek çok taahhüdünü sorgulamak üzere ordaydı. 

Konu ile ilgili halkın toplantı alanında hazır bulunduğu ancak firmanın gelmediği  ortak imzalarla tutanak altına alındı. 

Uluslararası Sertifikasyon kuruluşu Gold Standart Vakfı’nın Haziran 2013’te yapacağını bildirdiği yerinde inceleme yapılmamıştır. Bu nedenle Lodos  Enerji Üretim A.Ş. Uluslararası Karbon piyasasında satışa sunacağı karbon sertifikasını  Gold Standart Vakfı’ndan henüz alamamıştır.

CERES Çevre Müh.Dan. Ltd. Şti’nin, Lodos  Enerji Üretim A.Ş adına bu toplantıdan beklentisi olumlu bir raporu Gold Standart Vakfı’na gönderebilmekti. 

Yöre halkının bu tür kurgulanmış toplantılara tepkisi giderek artmaktadır ve yaşam alanlarını tehdit eden tüm uygulama ve girişimlere karşı aynı duruşu sergileyeceklerini belirtmektedirler.

Karaburun Yarımadası bileşenleri, Yarımada’nın zengin flora/faunası ve sosyal yaşamını koruma ve sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması yönündeki mücadelesini sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır. Bu çerçevede ulusal ve uluslararası platformlarda, hukuksal süreçler de dahil olmak üzere yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Yarımadamızın RES tarlası olmasına, doğal ve sosyal yaşamın yok edilmesine izin vermeyeceğiz.

Tüm doğa severleri, yaşam hakkı savunucularını dayanışmaya çağırıyoruz.

KARABURUN KENT KONSEYİ

  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir