Yaylaköy’ün Başına Gelen En Büyük Afet: Lodos

Karaburunlular, Yarımadadaki yatırım talanını ve yaşadıklarını İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç Ekici tarafından yapılan basın açıklamasında;


“Karaburun Yaylaköy’de bağıra bağıra gelen TALAN’ın boyutları hiçbir kural tanımayan yağmacı tavıra evrildi. Tırlar, vinçler, beton mikserleri, kamyonlar, kepçeler makilik alanlarda cirit atıyor. Santral noktalarına onlarca konteyner taşınıyor. Bozdağ’da tırlar için açılan yollar inşaat ve kepçe sesleriyle inliyor. Balıklıova tepelerinde türbin temelleri izinsiz atılıyor.

Yaylaköy’de mahkeme kararları işletilmiyor, yapılan suç duyuruları işleme alınmıyor,
Yaylaköy’de yangından mal kaçırılıyor.
Danıştay’ın kararıyla birlikte LODOS Elektrik Üretim A.Ş’nin hukuken geçerli ve yürürlükte olan bir üretim lisansı kalmamasına rağmen, firmanın geçerli bir üretim lisansı olmadığı sürece ÇED başvurusunda bulunması ve bu başvuruya ilişkin olarak T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED sürecini başlatması, ÇED hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verebilmesi hukuken mümkün olmamasına rağmen yapılmaya çalışılan nedir?
Yarımadanın %61’ini kiralayan Lodos Elektrik Üretim A.Ş’nin yeni sahiplerini tanıyoruz.
1952 yılında alınan Jeolojik Durum Raporu ile ilişkilendirilerek Yaylaköylülerin evleri ellerinden alınmak isteniyor, 67 yıldır heyelan tehlikesi yaşamamış Yaylaköy 14 Ocak 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Afete Maruz Bölge ilan ediliyor,
200 yıllık Yaylaköy çeşmesi dimdik ayakta dururken hangi heyelandan bahsediliyor.
Yaylaköy’deki RES talanına şimdi de “AFET” yalanı ekleniyor,
2 aylık askı süresinden bi haber edilen Yaylaköy’lü şimdi Afet kararıyla ŞOK’ta.
Lodos Elektrik Üretim A.Ş’nin Yaylaköy’deki heyelanın yapanı olduğunu ve Yaylaköylüleri “takoz” gördüğünü biliyoruz.
Yaylaköy’de görülen; Yavuz hırsızın ev sahibini goşturmasıdır.
Kırkım şenlikleri, yörük gelenekleri, sündürmesi, kopanistisiyle, türküleri, şiirleri, masalları, ağılları, çanları ve çeşmeleri ile bir kültür yok ediliyor, Karaburun’dan kara keçiler kaçırılmak isteniyor.
“Canınızı verin de dağlarınızı vermeyin”, “Dağlarımıza zulüm ediliyor” diyen çobanların seslerine kulak verin,
Dağlara yapılan bu zulmün karşılığı gün gelir mutlaka görülür. Dağlar, ektiğinizi biçtirmeden de bırakmaz, unutmayın!..
Yaylaköylüler asırlık kadim kültürleriyle bu yarımadada yaşamaya dün ve bugün olduğu gibi yarın da devam edecekler.

“20 yıl sonra Yaylaköy diye bir şey kalmayacak” diyerek projeksiyon yapan Lodos Elektrik Üretim A.Ş’ye; “20 yıl sonra Yaylaköy’de olacağız, Yaylaköy Yaylaköylülerindir” diyoruz,

ÖÇKB sürecini denetleme yetkisini üzerine alan T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, ÖÇKB ilanının gerekliliklerini yerine getirmeye birkez daha davet ediyor ve Yaylaköy’de LODOS Elektrik Üretim A.Ş’nin Cumhurbaşkanlığı kararına aykırı ve suç teşkil eden eylemlerini acilen durdurmasını talep ediyoruz.

Böylesi, doğaya, insana hoyrat bir uygulamayla “yenilebilir-temiz enerji” adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın kısacası Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz.

Biz Karaburunlu yurttaşlar olarak, her türlü yasal hakkımızı, dün olduğu gibi bugün de kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” denildi.

Karaburun Kent Konseyi, Karaburun Yurttaş Davacıları, Yarımadadaki STK’lar, İzmir’den EGEÇEP, Ekoloji Birliği ve İzmir CHP Milletvekilleri Kani Beko ve Tacettin Bayır’ın destek verdiği açıklamada; “Bunun Adı Temiz Enerji Değil, Talan”, Yarımadayı Şantiyeye Çevirmeyin Efendiler”, “Yaşam Alanımızı Savunuyoruz”, “Karaburun’a İyi Bak, Kulak Ver, Yaşat”, “Yaylaköy’ün Başına Gelen En Büyük Afet, Lodos”, “ Siz Ne Yaptığınızı Sanutturusunuz?”, “Yaylaköy’de RES Talanı, Afet Yalanı”, “Yaylaköy Keçileri Zor Tutuyor” “Bir Yanda Özel Çevre Koruma Alanı, Bir Yanda Lodos’un Talanı” “Yayla Köyü İçin Res’tleşmeye Hazırız “, “Afeti Duyurma, Lodos’a Peşkeş Çek” pankartları açıldı.

Basın açıklamasının ardından, İzmir İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak ziyaret edildi. CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko, Tacettin Bayır, EGEÇEP Sözcüsü Hüsnü Dilli, İzmir Jeofizik Mühendisleri Odası Üyesi Erhan İçöz, Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç Ekici, Genel Sekreter Çiğdem Akçura, CHP Karaburun Kadın Kolları Başkanı Sevinç Yapıcı ve Duvar Gazetesi’nden Emel Alptekin’in katıldığı görüşmede; Yarımadadaki ÖÇKB süreci, Yaylaköy’deki Karaburun RES projesinin hukuksuz bir şekilde yürüyen inşaat furyası anlatıldı ve Ömer Albayrak’a ; Onca suç duyurusuna rağmen neden hiçbir işlemin yapılmadığı soruldu? Ayrıca Yayla Köy’ün Afete Maruz Bölge İlanı ile ilgili Yayla Köy’ün jeolojik ve jeofizik açıdan incelenerek etüd raporlarının oluşturulması, heyelan riskinin belirlenmesi, varsa riskli bölgelerin haritalanarak bunun dışındaki alanların yerleşim sahası olarak varlığını sürdürmesi yönünde çalışma başlatılması istendi.

KARABURUN KENT KONSEYİ/KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir