Yaylaköy’de Lodos Enerji’nin Lisans İptali Mahkemece Onandı

Şimdi soruyoruz;

• T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hukuksuz olarak başlattığı 3. ÇED sürecinde, 14.12.2017’de Danıştay 13. Dairesi tarafından (Esas: 2016/3058 Karar: 2017/3787) Lodos Karaburun Elektrik Anonim Şirketi’nin lisansının iptalinin onanması kararından haberi yokmudur?

• Yargı kararına rağmen 3 ÇED sürecini başlatan, projeden halkı bilgilendirmek için “halkın katılımı toplantısı’nı düzenleyen ve Karaburun RES Projesi’ni nihai olarak kabul ederek süreci hızlandıran T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın acelesi nedir?

Yaylaköy’de kurulu Karaburun RES Projesi için İzmir İdare Mahkemelerinde açılmış iki dava sürerken, 3. Kez kapasite artışı ve türbin sayısında değişikliğe gidilmesi kabul edilemez diyerek 29.01.2018 tarihinde Yaylaköy Kahvesi’nde düzenlenecek olan “sözde halkın katılımı toplantısı” bölge halkı tarafından yaptırılmamıştı.

Lodos Karaburun Elektrik Anonim Şirketi’nin lisansının iptali kararı, Yarımada yaşayanlarının ve hukuk sürecini üstlenen “Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları” (ÇEHAV) ve ÇEHAV Üyesi Av. Cem Altıparmak’ın doğayı ve yaşam alanlarını korumak için hep birlikte verdiğimiz inançlı ve kararlı mücadelenin sonucudur.

Böylesi, doğaya, insana hoyrat bir uygulamayla “yenilebilir-temiz enerji” adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın kısacası Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir