Yaylaköy İçin İzmir’deydik

Karaburun Kent Konseyi’nin 2015 yılından bugüne sekreteryasını yürüttüğü Yurttaş Davaları sürecinde; Yaylaköy’deki yatırım talanı ve Yaylaköylülerin yaşadıklarını 19 Eylül 2019 tarihinde İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yaptığımız basın açıklamasıyla bir kez daha duyurduk.

Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Çiğdem Akçura’nın basın açıklamasının ardından; CHP İzmir bir önceki dönem Milletvekili Musa Çam, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Kani Beko, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, TMMOB İKK Sekreteri Melih Yalçın, Egeçep’ten Hüsnü Dilli ve Yaylaköy Eski Muhtarı Yusuf Arıcı birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Yarımadadaki yatırım talanına dikkat çekilerek birlikte mücadele mesajları verildi.

Program, İzmir Çevre İl Müdürü Ömer Albayrak’ın ziyaret edilmesi ile devam etti.

Ziyarette; Karaburun’da Yaylaköy’un “AFET” kararı sonrasında Kent Konseyi’nin girişimleriyle İzmir Jeofizik Mühendisleri Odası tarafından yapılan yüzey araştırması raporu, Karaburun RES projesinin “ÇED OLUMLU” kararının iptali için 4. kez açılan davada; “ÇED OLUMLU” kararının iptali ve yatırımın durdurulma kararının ivedilikle uygulanması, Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi ÖÇKB Yönetim planının hazırlanması sürecinin başlatılarak, doğal değerlerin tahribatını önlemek üzere gerekli rezerv alanları, hassas alanlar ve yarı hassas alanların saptanması sonuçlanıncaya kadar Yarımadada hiçbir yatırıma izin verilmemesi, bu yapılmadığı takdirde, Karaburun Yarımadası ve Ildırı Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesinde, korunmaya değer ve tahrip edilmemiş bir şey kalmayacağı kuşkusu paylaşıldı. Yaylaköyü’nde mera alanlarının daraltılmasıyla keçi yetiştiriciliğinde yaşanan sorunlar, Karaburun RES projesinin yasadışı yürüyen inşaat sürecinden şantiyeye dönen Yaylaköy’de canlı yaşamının ciddi tehdit altında olduğu belirtildi.

T.C Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yaptığımız basın açıklamasına destek veren; TMMOB, Egeçep, Ekoloji Birliği, Metalurji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, İZÇEP, İzmir Yaşam Alanları, İzmir Karting Kulubü, 0 Gelecek İzmir üyelerine, İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Kani Beko, Murat Çepni ve Musa Çam’a Yaylaköy’ün eski ve yeni Muhtarları İsa Arıcı ve Yusuf Arıcı’ya ayrıca tüm gönüllü aktivistlere teşekkür ediyoruz.

KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI/KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir