MİS GİBİ NERGİS KOKUSU KENTLERİ SARDI

Bağlantı

Semra İğtaç

İZMİR- Adı mitolojik hikayelere konu olan nergis çiçeğinin mis gibi kokusu, İzmir’i sardı. Karaburun ilçesinde yetişen nergisler hasat edilerek iç piyasaya sürülmeye başlandı. Karaburun’daki yerleşime kapalı tarım arazilerinin “ranta açılması” ve genç nüfusun kentlere göç etmesi nedeniyle üretimin oldukça düştüğü kaydedildi. Artan maliyetler nedeniyle nergisin demeti 60 TL’ye kadar yükseldi. 

Bu yıl verim oldukça düşük

İzmir’in Karaburun ilçesinde 2 bin dekar alanda üretilen nergisler, hasat dönemi yaşıyor. Bu yıl verimin azaldığını belirten üreticiler, bir yandan hasat yaparken bir yandan da 22-23 Ocak’ta düzenlenecek nergis festivaline hazırlanıyor.

Karaburun Ziraat Odası Başkanı Gazanfer Yavaş, GAZETE DURUM’ a Karaburun’da başlayan hasat zamanında üreticilerin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Üretimde yaşanan düşüş ve artan maliyetler sebebiyle nergisin tarladan çıkış fiyatının yükseldiğine dikkat çeken Karaburun Ziraat Odası Başkanı Gazanfer Yavaş, “Rant ekonomisi üretimi bitirme noktasına getirdi. Köylü al-satçı oldu. Yine de Karaburunlu çiçek üreticileri güzel kokulu nergisimizi üretmeye devam ediyor” dedi.