Türkiye Kent Konseyleri Platformu Toplantısı Aliağa’da Yapıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu Toplantısı Aliağa'da Yapıldı.Dönem Başkanı Aliağa Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Kent Konseyleri Platformu 9. Toplantısı, 08-09 Aralık 2012’de Aliağa’da yapıldı.


44 Kent Konseyi’nin temsil edildiği (ALİAĞA-AKÇAKOCA-ALTINOLUK-AYVALIK-AYDIN-ATAŞEHİR-BANDIRMA-BAKIRKÖY-BORNOVA-BİGA-BAYRAKLI-BURHANİYE-BUCA-ÇANKAYA-CANİK-DATÇA-DİKİLİ-DİYARBAKIR-ESKİŞEHİR-FOÇA-KARABURUN-KONAK-KARABAĞLAR-KARTAL-KIZILTEPE-KIRKLARELİ-KEŞAN-KARŞIYAKA-KİRAZ-YAKAKENT-GÜZELBAHÇE-GÖNEN-GAZİEMİR-MARMARİS-MİLAS-MENEMEN-SUSURLUK-SARAY-SÖKE-SİLİVRİ-SEFERİHİSAR-TARSUS-ÖDEMİŞ-NAZİLLİ-NİLÜFER) toplantıya 125 kişi katıldı.


Karaburun Kent Konseyi’ni temsilen Başkan İpar Buğra DİLLİ ve Genel Sekreter Çiğdem Akçura’nın katıldığı toplantıda; “Herkes İçin Adalet” ve “Bütünşehir Yasası ve Getirdikleri” konulu söyleşiler yapıldı.


“Bütünşehir Yasası ve Getirdikleri” konulu söyleşide Kent Konseylerinin oluşmasındaki katkısı ile bilinen Eskişehir eski Kent Konseyi Başkanı CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt; İçişleri Bakanlığının Nisan ayında Büyükşehir olacak il valiliklerine, yerel yönetimlere gönderdiği genelgenin Eylül ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini söyledi. Kurt; “Büyükşehir Yasası’nın Anayasaya aykırı olduğunu ilk işaretini Eylül ayında geldi. Cumhurbaşkanımızın yasayı onaylamasının ardından resmi gazete yayınlandı. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Yasasının iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracağız” dedi.


“Herkes İçin Adalet” Konulu söyleşide alınan kararla ortak bir deklarasyon yayınlandı.


Deklarasyonda;


“Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan insanların ırk, dil, din, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin; etnik köken, kimlik ya da mesleğine bakılmaksızın kısaca herkes için adil yargılanmayı, hukukun üstünlüğünü ve herkes için adaleti istiyoruz” denildi.


Türkiye Kent Konseyleri Platformunun 10. Toplantısı Burhaniye Kent Konseyi ev sahipliğinde yapılacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir