“Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri” Kösedere Köyü’nden Şerife Zorlu’nun

Yarımadanın bu güzel ve aydınlık yüzünü bir kez daha alkışlıyoruz..
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 16’cısı düzenlenen Tarihe Saygı Ödüllerinde Geleneksel Sanatların Yaşatılması Ödülü, Karaburun’un Kösedere Köyü’nden “yüz yazmacısı” Şerife Zorlu’nun oldu. Köy köy dolaşıp, kurslarda eğitmenlik yaparak artık unutulmaya başlayan bu el sanatını genç kuşaklara miras bırakmak için çırpınan 75 yaşındaki Şerife Zorlu’yu pek çok kutluyor, bu güzel geleneklerin hiç kaybolmamasını diliyoruz.


2012-2014 yıllarında Karaburun Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığı da yapan ve halen Kadın Meclisi’nin en aktif üyeleri arasında yer alan Şerife Zorlu yüz yazmasını; kına gecelerinde, düğünlerde gelinlerin bâhtının açık olması ve mutlu bir evlilik yaşaması için, incecik altın dalları yapraklarla işleyerek gelinlerin alnına ve yanaklarına güneş veya rengarenk çiçek motifleriyle çizdi. Bu geleneğin yaşaması için de bir dolu öğrenci yetiştirdi.
Yarımadanın bu güzel ve aydınlık yüzüne bir kez daha selam olsun.

Geçmiş uygarlıklara ait mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri”nin kazananları belli oldu. Bu yıl 16’ncı kez düzenlenen yarışma için 21 başvuru ödüle değer bulundu. 2003 yılından bu yana düzenlenen yarışmada, bugüne kadar toplam 281 ödül verildi.

Ödül alan eserler ve sahipleri şunlar;
“Tarihi Yapıda Yaşam” Ödülü Nurten İşler Evi (Tire), Raziye ve Ahmet Ülger Evi (Tire), Emin Çetin- Berber (Birgi). “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım” Ödülü Saliha Hanım Taş Konak (Birgi), “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma” Katkı Ödülü. Zafer Gazi Tunalı ve Atillla Özdemir “Doktor Vagonu” belgesel fotoğraf projesiyle Levent Ertekin “Karambol” ve “Beledi Dokuma” kitaplarıyla Köstem Kültür, Eğitim ve Müzecilik Vakfı “Köstem Zeytinyağ ı Müzesi” girişimiyle “Geleneksel Zanaatların Yaşatılması” Ödülü Ayşe Narin – Hasırcı (Tire), Hediye Mantar – Sepetçi (Tire), Yaşar ve Aziz Bartık – Kalaycı (Kemeraltı), Mehmet ve Ali Erdoğan – Elekçi (Kemeraltı), Ömer ve Ali Akdemir – Demirci (Kemeraltı), Mehmet Ağca – Sedefkâr (Kemeraltı), Şerife Zorlu – Yüz yazmacısı (Karaburun – Kösedere Köyü).”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir