Sarpıncık’ta Sabun Atölyesi Üretimi Başlıyor

SARPINCIK’TAKİ SABUN ATÖLYESİ ÜRETİME BAŞLIYOR..
” BAŞKA BİR SABUN MÜMKÜN ”

“Sarpıncık Köyü Sabun Atölyesi” Projesi
(Mimas’ın Zeytinlerinden Karaburun’un Sabunlarına)

Sarpıncık Köyü Muhtarlığı adına İzmir Kalkınma Ajansı Kırsalda Ekonomik Çeşitlilik Mali Destek Programına sunulan ve onaylanan “Sarpıncık Köyü Sabun Atölyesi” Projesi (Mimas’ın Zeytinlerinden Karaburun’un Sabunlarına) Temmuz 2011’de başlamıştı. Sarpıncık Köyünde uygulanan ve 12 ay süren projeye, 35 katılımcı başvurmuştu.

Karaburun Yarımadası Yerel Gündem 21/Kent Konseyi ve Yaşar Üniversitesi tarafından hazırlanan projede, Karaburun Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Yaşar Üniversitesi Proje Ortağı, Karaburun Belediyesi, Karaburun Çevre Kültür Turizm Birliği Karaburun Yarımadası YG-21/Kent Konseyi Proje İştirakçisi olarak yer almıştı.

Proje çalışma alanı olarak seçilen Sarpıncık Köyü, doğal çekiciliğine rağmen turizm geliri sağlayamamış sosyal ve ekonomik gereksinimleri olan bir yerleşimdi. Sarpıncık Köyünde geçmiş yıllarda köy kalkınması için yapılmış kamuya ait bir tarımsal soğuk hava deposu ve projede söz konusu olan sabun atölyesi yıllardır işlevsiz kalmıştı. Projeyle, atıl bir işliğin faaliyete geçirilerek Sarpıncık Köyünden ve civar köylerden işsiz gençlere istihdam olanağı sağlanması amaçlanmıştı. Ayrıca Turistik bir ürün yaratılarak, yerel ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmişti.

Proje kapsamında eski sabun atölyesi yeniden restore edilmiş, kullanılır duruma getirilmiş ayrıca sabun yapımında kullanılması gereken yeni makine ve ekipmanlar alınarak üretim parkuru tamamlanmıştı.

Proje ile 10 faydalanıcı usta eğitimi almış, sabun yapımı konusunda iş güvenliği ve sağlığı da dahil olmak üzere tüm üretim süreçleri eğitimleri verilmişti. Proje ile 35 kişi ise sabun yapımı, paketleme ve pazarlama eğitimi almıştı.

Proje kapsamında Atölye’de eğitimler sonucunda ilk deneme üretimi yapılmış ve başarı sağlanmıştı. Elde edilen ürünler tanıtım amaçlı değerlendirilmişti. Sarpıncık Sabun Atölyesi’nin resmi açılışı 28 Haziran 2012’de yapılmıştı.

Sarpıncık Köyü Sabun Atölyesi’nin açılışını takip eden süreçte Sarpıncık Muhtarlığı’nın sorumluluğunda üretimine devam edemeyen Atölye, 2018 yılında Karaburun Belediyesi’nin açtığı ihale sonucunda şimdiki sahiplerince üretime yeniden başlar hale getirildi. Emeği geçenleri kutluyor, yolunuz/ yolumuz açık olsun diyoruz. Umutların hiç tüketilmemesi dileklerimizle..

KARABURUN KENT KONSEYİ

Ayrıntılı Bilgi İçin;

İnstagram Hesabı: https://www.instagram.com/mimassabun/

Facebook Hesabı: https://www.facebook.com/mimassabun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir