Paranın Padişahlığı’na, Doğanın Talanına “HAYIR” Diyoruz.

Karaburun’da Akdeniz Foku ve Köylünün Yaşam Alanı Yok Edilmek İsteniyor.
Paranın Padişahlığı’na, Doğanın Talanına “HAYIR” diyoruz.

Karaburun Mordoğan ve mahalle statüsüne dönüştürülen 13 köy tehdit adında. Yarımada elden gidiyor. Sadece Akdeniz Fokları’nın yaşam alanı değil köylünün yaşam alanı da yok edilmek isteniyor.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz Fokları için Yarımada’da Betonlaşma ve Balık Çiftlikleri önemli bir tehdit. Sözde temiz enerji adı altında RES’ler Tüm Yarımada yüzölçümünün % 71’i. Yarımada’da RES yatırımı planlanmayan tek bölge %13’lük bir alana yayılan Bozdağ/Akdağ kütlesi. Karaburun Yarımadası’nda yaşam için bırakılan alan ise toplam yüzölçümün % 16’sı. Yani Yarımada tümüyle RES sahasına dönüştürülmek isteniyor. Res projeleri ÖÇKA ve mahkeme kararlarına rağmen çoğalmaya devam ediyor.

Yarımada da Flora ve Fauna tüm deniz ve kara eko sistemi can çekişiyor.

Sözde “Afet” kararıyla Yaylaköy yok edilmek isteniyor.

Köylüsü, Çınarı, Çeşmesi, Camisi, Taş Evleriyle, Merası, Keçileri, Arıları kısacası Kadim Kültürüyle bir köy Lodos’a teslim ediliyor.

Karaburun Yarımadası’nda Lodos baş ağrısı yapıyor.

Gelişme adına çok katlı yapılaşma, kıyı alanlarında betonlaşma, balık çiftlikleri ve durmak bilmeyen RES’ler hem denizde hem de karada yok oluşu hızlandırıyor.

Oysa Karaburun Yarımadası 204 çeşit kuşu, endemik bitkileri, flora ve faunası, tertemiz denizi, Akdeniz Foku ve yaşam alanlarıyla “Sıfır Yok Oluş Bölgesi” içinde ve “Başka Yerde Olmayanlar” sınıflandırmasında dünyada önemli bölgeler içinde yer alıyordu.

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi’nin 124 bileşeninden biri olan Karaburun Yerel Fok Komitesi olarak; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak Orman Genel Müdürlüğü altında daire başkanlıkları olarak yeniden düzenlenmesini doğru bulmuyoruz.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılmasını istemiyor, daha etkili doğa koruma için DAHA GÜÇLÜ KURUMSAL YAPI İSTİYORUZ.

İnsanın insana ve insanın doğaya yabancılaşmasını önlemek adına; Birlik ve Barış’ın güçlenmesinden, Doğa Koruma adına bir arada olmaktan yanayız.

Paranın Padişahlığı’na, Doğanın Talanına “HAYIR” diyoruz.

KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir