Palmiyeler İçin 3. Adım

Karaburun Kent Konseyi konu ile ilgili acil toplantı yapılması yönünde Karaburun Kaymakamlığı’ndan istekte bulundu.

31.01.2019 tarihinde Karaburun İlçemiz sınırları içinde bulunan Palmiye ve Hurma türlerine kırmızı palmiye böceğinin (Rhynchophorus ferrugineus )ciddi hasar verdiğini ve çözüme yönelik çalışma başlatılması talebimizi Karaburun Kent Konseyi olarak ilgili kurumlarla paylaşmıştık.

Konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi(İBŞB) Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Fidanlıklar Bitki Koruma Şube Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Tevfik Bettemir ve Burcu Çıtırıkkaya 08.02.2019’da Karaburun Kent Konseyi’ni ziyaret ederek (Karaburun Belediyesi Bayındırlık Şubesi ile de görüşme yapan ekip) zararlıyla mücadele yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi (2005 yılında peyzaj amaçlı ithal edilen ürünlerle Türkiye’ye gelen zararlı ilk olarak Antalya ve Mersin’de görülmüş. Arabistan’dan alınan hurmalarda görülen ve palmiye grubunda çok etkili olan olan zararlı 12 derece üzerinde aktifleşiyormuş. İzmir Büyükşehir Belediyesi 5000 ağaç üzerinde çalışma yapıyormuş. Kasım ayından itibaren ilaçlama, Aralık-Mart arası ise budama yapılması gerekiyormuş).

Zararlıyla mücadele sürecinde; ilaçlama, budama ve imha’da profesyonel bir çalışma gerektiğini, bu çalışmalarda İzmir örneğinde de görüldüğü gibi İl Tarım, İlçe Tarım Müdürlükleri ve Yerel Yönetimlerin koordinesinde sorunun çözümüne destek verildiğini biliyoruz.

İBŞB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Fidanlıklar Bitki Koruma Şube Müdürlüğü İlaçlama ve bilgilendirme konusunda destek vermeye hazır olduklarını yerel kurumlardan destek beklediklerini bildirmiştir.

Karaburun İlçe sınırları içinde Karaburun Belediyesi Bayındırlık Şubesi’nden alınan 500-600 arası palmiye varlığının kesinleştirilmesi için başta Muhtarlıklardan konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alınması, aynı zamanda sitelerin yönetimlerinin de sürece dahil edilmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü’nün koordinesinde acilen bir toplantı düzenlenmesi ve toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi Fidanlıklar Bitki Koruma Şubesi teknik ekibinin ve Karaburun Belediyesi ilgili birimlerinin de katılımlarının sağlanması yönünde Karaburun Kaymakamlığı’na yazı yazıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir