Mordoğan’da Yavru Bir Fok Öldürülmüş Olarak Bulundu

Mordoğan'da Yavru Bir Fok Öldürülmüş Olarak Bulundu

İzmir’in Karaburun İlçesi Mordoğan Beldesinde ölü Akdeniz Foku (Monachus monachus) bulundu.

Mordoğan Beldesinde oturan Ahmet Kanal adlı vatandaşın Karaburun Yerel Fok Komitesi’ne ihbarı üzerine, Mordoğan Belediyesi ve Karaburun Kaymakamlığı İlçe Tarım Müdürlüğü teknik ekipleri olay mahalinde inceleme yaptı. Yapılan inceleme sonucunda tahminen 7-8 gün önce ateşli silahla vurulan Akdeniz Foku, 130 cm boyunda, yavru ve gri renkte.

Mordoğan kıyılarında denizleri sadece kendi yaşam alanları gibi görenlerce Akdeniz Foklarının öldürülmesi, ilk değil. Daha önce de balık çiftlikleri görevlileri ve yasadışı avlananlarca Akdeniz Fokları öldürülmüş, konu yargıya taşınmıştı. Ateşli silahla vurulan yavru fokun kıyıya vurmuş şekilde değil de yerleşim alanlarına yakın bir yerde yol kenarına atılmış olması ayrıca düşündürücü.

Karaburun Yerel Fok Komitesi Genel Sekreteri Çiğdem Akçura’nın yaptığı açıklamada; Akdeniz Fokları, ve habitatları (yaşam alanları) uluslararası antlaşmalar ve ulusal mevzuat gereği koruma altında.

Mordoğan Ayıbalığı Mevkiinde çok önemli bir Akdeniz Foku üreme mağarası bulunmakta. Bu mağaraya giriş ve mağaranın çevresinde her türlü avcılık yasak. Ancak alınan kararlar ve önlemler koruma adına yeterli olamıyor. İnsanın kendini her şeyin üstünde ve doğanın efendisi olarak görmesi yerine doğanın sadece bir parçası olduğunu bilerek davranması ve kendi dışındaki türlere karşı duyarlı olması gerekiyor.

Bu olay doğaya karşı acımasız uygulamaların bir örneği olarak karşımızda. Aşırı ve yasadışı avlananların bitmek bilmeyen hırsları kendilerini uyaran balıkçı kooperatifi başkanının gözünden olmasına ve fokların öldürülmesine kadar yansıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir