“Mordoğan Rüzgar Enerji Santrali Kapasite Artırımı” Projesi 3.kez İptal Eildi.

Ayen Enerji A.Ş. tarafından, eski Mordoğan köyü karşısındaki tepelik alanda yapılması planlanan 5 türbinlik kapasite artış projesine ilişkin ÇED Olumlu kararı, daha önce İzmir.3.İdare Mahkemesi tarafından 28.06.2016 günü iptal edilmiş idi.


Bu iptal kararından sonra, aynı proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ikinci kez ÇED Olumlu kararı verilmesi üzerine bu karar da yargıya taşınmış ve İzmir 6.İdare Mahkemesi, 24/11/2017 tarihinde verdiği kararla, ikinci kez verilen ÇED Olumlu kararını bir kez daha iptal etmişti.
Bu esnada, İzmir 3.İdare Mahkemesi’nin ilk iptal kararı Danıştay tarafından bozulmuş ve dosya yeniden görülmeye başlamıştı. Yeniden görülen dosyada geçtiğimiz aylarda bir kez daha keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.
Yapılan keşif ve alınan rapor sonucunda, İzmir 3.İdare Mahkemesi, daha önce iptal ettiği ancak Danıştay tarafından bozulan iptal kararında bir değişikliğe gitmeye gerek görmedi ve proje hakkında verilen ÇED Olumlu kararını, 01/11/2018 tarihinde oybirliğiyle bir kez daha iptal etti.
Böylece Ayen Enerji A.Ş.’nin Mordoğan RES projesi kapasite arttırımı talebi, mahkemeler tarafından 3.kez iptal edilmiş oldu.

KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI
KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir