“Mordoğan Beldesinde Örnek Bağcılık Eğitimi ve Uygulaması” Projesi

“Mordoğan Beldesinde Örnek Bağcılık Eğitimi ve Uygulaması” Projesi

Karaburun Yarımadası YG-21’in hazırladığı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)‘nın desteklediği ( 8 ay süreli ) proje başarıyla sürdürüldü. Uygulamalı eğitimlerine 2005 Aralık ayında başlanan projede (11 kursiyere ekonomik katkı verildi) Mordoğan Belediyesi tarafından yer tahsisinde bulunulan toplam 13296 m2’lik alanın 4307 m2’sine Nisan ayında 456 bağ çubuğu dikildi. Proje kapsamında uygulama alanının çevresi koruma amaçlı çit ile çevrildi.

Proje kapsamında uygulama alanı olarak belirlenen pilot alanın bakımı (yabani ot temizliği, sulama vb.) proje sonrasında Mordoğan Belediyesi tarafından yapılacak.

Proje, bağcılığın yeni teknolojik bilgilerini üretici ile buluşturarak üretimin canlandırılmasını amaçlanmaktadır. Projeye ve eğitimlere destek veren Prof Dr. Ahmet Altındişli, Doç Dr. Semahat Özdemir, Prof Dr. İbrahim Kısmalı, Prof Dr. Ertan İlter, Prof. Dr. Ersin Onoğur, Dr. Bekir Aksoy, Dr. Özlem Altındişli, Araş. Görevlisi Burçak İşçi, Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, YG-21 Üyeleri Belgin Pişken ve Çiğdem Akçura’ya teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir