Mordoğan Ayıbalığı Mevkii İle İlgili İlçe Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Kurul Kararı..

Mordoğan Ayıbalığı Bölgesinde bulunan SealBeach adlı turizm işletmesinin uygulamak istediği su üstü sporlarına yönelik Karaburun Yerel Fok Komitesi tüm ilgili birimlerle ( Karaburun Kaymakamlığı Çevre Koruma Ünitesi, Mordoğan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu SAD/AFAG ve SealBeach yetkilileri ) görüşmüştür.

Ulusal Mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Fokları açısından önemli bir habitat olan Ayıbalığı Bölgesindeki üreme mağarası çevresinde yapılacak su üstü sporlarının koruma alanı kriterleriyle örtüşmesi açısından görüşlerini ve önerilerini ilgili kurumlarla paylaşmıştır.

Konuyla ilgili 06.06.2014 tarihli “İlçe Sportif Faaliyet Kurulu”nca   Mordoğan Ayıbalığı Mevkii’nde inceleme yapılmış ve bahse konu olan Karaburun Yerel Fok Komitesi tarafından hazırlanan raporda  belirtildiği şekilde tesis önünden açığa doğru sportif faaliyet giriş-çıkış parkurunun İzmir Liman Başkanlığı’ndan alınan izin doğrultusunda 200 mt. uzatılması ve 20 mt. derinliğe kadar açıktan şamandralarla çevrilmesi kararlaştırılmış ve uygulanmıştır.

Konuya ilişkin İlçe Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Kurul Kararı ilişikte sunulmuştur.

karar 1 001

turizm karar ayıbalığı 2 001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir