Karaburunlular Lodos AŞ’ye İzin Vermeyecek

MAHKEMENİN ÜRETİM LİSANSINI İPTAL ETTİĞİ LODOS A.Ş  “KARABURUN RES PROJESİ”NİN 47 TÜRBİNLİK KAPASİTE ARTIŞINA KARABURUNLULAR İZİN VERMEYECEĞİZ DEDİ.

Yargı kararıyla üretim lisansı iptal edilen Lodos AŞ:’ye ait Karaburun RES’in 47 türbinlik kapasite artışı ile ilgili olarak T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir ÇED süreci başlattı ve 14 Temmuz Salı günü Yaylaköy’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacağını duyurdu.

Karaburunlular, Yarımadanın tüm mahallerinden Belediye otobüsleri ve özel araçlarla Yaylaköy meydanına gittiler. Karaburun, CHP İzmir milletvekilleri Zeynep Altıok, Tacettin Bayır, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, EGEÇEP, Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları, yaşam hakkı savunucularıyla birlikte Yarımadanın %61’inin tahsis edildiği bu projeye dur demek için Yaylaköy meydanındaydı.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı, TEMA Vakfı, DAYKO gönderdikleri mesajlarla Karaburun Yarımadasının mücadelesine desteklerini ilettiler.

Köy meydanında caminin önünde düzenlenmek istenen toplantı öncesinde İzmir Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Karaburun Kent Konseyi ve Karaburun Yurttaş Davası Girişimi, Yaylaköy’ün genç kızı ve en yaşlı ninesinin yaptığı konuşmaların ortak noktası, yaşam alanlarımız, bizler yokmuşcasına, doğa yokmuşcasına RES projeleriyle talan edilmesine izin verilmeyeceği idi. Milletvekillerimiz konuyu T.B.M.M.’ne taşıyacaklarını ifade etti.

“SEN LODOSSAN BİZ DE POYRAZIZ” “MİMAS UYANDI SİZE UYKU YOK”, “BUNUN ADI TEMİZ ENERJİ DEĞİL TALAN” , “KARBON PAZARINA HAYIR”, “YARIMADA SAHİPSİZ DEĞİL” ,”YAYLAKÖYÜ DE KARABURUNU DA VERMEYECEĞİZ” pankartlarının öne çıktığı protestoda, Lodos Firmasının avukatının noter kanalıyla, davacılara gönderdiği, 15 milyon TL zararlarının ve bundan sonra oluşacak zararlarının davacılara ödetileceğini bildiren tehdit amaçlı, hiçbir hukuki geçerliliği olmayan ihtarnamesi ise, “ZARARINIZ 15 MİLYON MU ? BİZ YARIMADADAKİ YAŞAMIN KAYBINI PARAYA VURAMADIK”, “15 Milyon mu ??… Ay Ayy Çok Korktuk” dövizleriyle protesto edildi.

Aralarında Lodos firması yetkili ve çalışanlarının olduğu 8-10 kişilik bir grup “TEMİZ ENERJİYE EVET” dövizleriyle meydandaydı. Lodos firmasının Köy camisine astığı “TEMİZ ENERJİYE EVET” pankartı, öğle namazı süresince konuşmalarına ve protestolarına ara veren topluluğun tepkisine neden oldu. Karaburunlular, caminin firma tarafından kullanılmasına, bu provokasyona tepki gösterdi ve bu pankart indirildi. Caminin penceresinden halka el kol sallayıp provoke etmek isteyen bir firma yetkilisi halkın tepkisi üzerine jandarma tarafından bulunduğu yerden çıkarıldı.

Bir firma pankartı taşıyan bir firma çalışanı, “Lodos’u savunmak sana mı düştü” sorusuna “N’apayım abi, ekmek parası” yanıtını verdi.

Yoğun protestolar nedeniyle ve halk katılmadığı için yapılamayan sözde “Halkın Katılımı Toplantısı” tutanağında “…Karaburun Kent Konseyi, Karaburun Yurttaş Davacıları, Karaburun Belediye Başkanı, CHP İzmir Milletvekillerinden Tacettin Bayır ve Zeynep Altıok bilgilenmek istemediklerini ve toplantının yapılması istemediklerini, toplantının toplantıya katılmak isteyenler ve istemeyenler arasında yaşanan arbede nedeniyle toplantıya son verilmiş olup, işbu tutanak mahallinde düzenlenmiş ve imza altına alınmıştır. Toplantının yapılmasını istemeyenler tarafından “toplantı açılmadan sonlandırılmıştır” ibaresinin tutanağa geçirilmesi talebine istinaden işbu ibare tutanağa eklenmiştir” denilmiştir. Tutanağı, CHP İzmir Milletvekillerinden Tacettin Bayır ve Zeynep Altıok, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra Dilli, Karaburun Yurttaş Davacıları adına Çiğdem Akçura imzaladı.

Lodos Firması yetkilisi Metin Can’ın tutanak kapandıktan sonra “ bizim arkadaşlaımız da tutanağı imzalasın” talebi ise kabul edilmedi.

AVM’LERİN, REZİDANSLARIN GECE GÜNDÜZ IŞIL IŞIL PARLAMALARI İÇİN KARABURUNUN AYDINLIĞININ SÖNDÜRÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ. TEMİZ ENERJİ MASKESİ TAKANLARIN MASKESİNİ DÜŞÜRECEĞİZ.

BUGÜNÜMÜZ VE GELECEĞİMİZ ADINA, KADİM KÜLTÜRÜYLE YAŞAM ALANLARIMIZI, SAĞLIKLI OTAMDA YAŞAM HAKKIMIZI VE DOĞAMIZI KORUYACAĞIZ.

KARABURUN KENT KONSEYİ VE KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir