Kırmızı Palmiye Böceği (Rhynchophorus ferrugineus ) Zararlısına Yönelik 1. Adım

23.01.2019 tarihinde Karaburun İlçemiz sınırları içinde bulunan Palmiye ve Hurma türlerine kırmızı palmiye böceğinin (Rhynchophorus ferrugineus )ciddi hasar verdiğini ve çözüme yönelik çalışma başlatılması talebimizi Karaburun Kent Konseyi olarak ilgili kurumlarla paylaşmıştık.

Konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi(İBŞB) Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Fidanlıklar Bitki Koruma Şube Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Tevfik Bettemir ve Burcu Çıtırıkkaya Karaburun Kent Konseyi’ni ziyaret etti. Karaburun Belediyesi Bayındırlık Şubesi ile de görüşme yapan ekip zararlıyla mücadele yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

2005 yılında peyzaj amaçlı ithal edilen ürünlerle Türkiye’ye gelen zararlı ilk olarak Antalya ve Mersin’de görülmüş. Arabistan’dan alınan hurmalarda görülen ve palmiye grubunda çok etkili olan olan zararlı 12 derece üzerinde aktifleşiyormuş. İzmir Büyükşehir Belediyesi 5000 ağaç üzerinde çalışma yapıyormuş. Kasım ayından itibaren ilaçlama, Aralık-Mart arası ise budama yapılması gerekiyormuş.

Fidanlıklar Bitki Koruma Şube Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Tevfik Bettemir; “Çalışmalarda İl Tarım, İlçe Tarım Müdürlükleri ve Belediyeler destek vermeli. İlaçlama, budama ve gerektiğinde imha süreçleri profesyonel bir çalışma gerektiriyor. Kırmızı palmiye böceğinin larvası Feniks dediğimiz sadece Phoenix cinsi gibi belli palmiye türlerine şiddetli zarar veriyor. Bunlar da yaprakları kılçık gibi olanlar. Koruma amaçlı Feniks’ lerin hepsinin ilaçlanması gerekiyor. İBŞB olarak ilaçlama ve bilgilendirme konusunda destek vermeye hazırız, ancak yerel kurumlardan destek bekliyoruz” dedi.

Görüşme sonucunda; Karaburun Belediyesi Bayındırlık Şubesi’nden alınan 500-600 arası palmiye varlığının kesinleştirilmesi için başta Muhtarlıklardan konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alınması ve Karaburun Kaymakamlığı’nın bilgilendirilmesi, Karaburun’daki Site Yönetimleri de dahil olmak üzere İlçe Tarım Müdürlüğü ve Karaburun Belediyesi ilgili birimlerinin de katılacağı bir toplantının Karaburun Kent Konseyi tarafından düzenlenmesi görüşü benimsendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir