Kent Meclisi “Karaburun’da RES’ler ve Hukuksal Mücadele” Gündemiyle Toplandı

KARABURUN KENT MECLİSİ 6. TOPLANTISI, 23/12/2015’TE “KARABURUN’DA RES’LER VE HUKUKSAL MÜCADELE” GÜNDEMİYLE KARABURUN BELEDİYE SALONUNDA GENİŞ KATILIMLA YAPILDI.
TOPLANTI, BARIŞ İSTEYEN İNSANLARIN CANLI BOMBALARLA KATLEDİLDİĞİ, GAZETECİLERİN YAZILARINDAN ÖTÜRÜ TUTUKLANDIĞI, ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ, DOĞUNUN KAN AĞLADIĞI ÜLKENİN, DOĞUSUNDA/BATISINDA VE HEP BİRLİKTE BARIŞ ÇAĞRISI İLE AÇILDI.
KARABURUN KENT KONSEYİ BAŞKANI İPAR BUĞRA DİLLİ, KARABURUN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ BÜLENT GÜLTEKİN VE YAYLAKÖY’DEN REYHAN ÇAKMAK’IN KONUŞMACI OLDUĞU TOPLANTIDA, AÇILAN YURTTAŞ DAVALARINDA Kİ KAZANIMLAR, SORUNLAR VE ÖNERİLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. [KARABURUN KENT KONSEYİ TARAFINDAN YAPILAN SUNUMA KARABURUN KENT KONSEYİ WEB SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. (“karaburunkentkonseyi.org )
KENT MECLİSİNİN GEÇTİĞİMİZ OCAK AYINDA YAPILAN 5. TOPLANTISINDA YARIMADADA İNSANI, DOĞAYI HİÇE SAYARAK YARIMADANIN %71’İNDE KURULAN/KURULMASI PLANLANAN ÖLÇÜSÜZ RES YATIRIMLARININ DURDURULMASI İÇİN BAŞLATILAN “HUKUK MÜCADELESİNİN, TÜM KARABURUNLULARIN TEMSİL EDİLDİĞİ YURTTAŞ DAVALARI”YLA SÜRDÜRÜLMESİ ORTAK GÖRÜŞÜ OLUŞMUŞTU.

BU KAPSAMDA, 11 DAVA AÇILMIŞTIR. BU DAVALAR SONUCUNDA LODOS-KARABURUN RES PROJESİ ÜRETİM LİSANSI VE SARPINCIK RES PROJESİ ÇED OLUMLU KARARI MAHKEME KARARLARIYLA İPTAL EDİLMİŞTİR. YARGI KARARLARINA RAĞMEN BU PROJELER İÇİN VE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN YENİ İZİNLER VERİLMİŞTİR. BU İZİNLERDE YURTTAŞ DAVACILARI TARAFINDAN YARGIYA TAŞINMIŞTIR.

BU DAVALAR AÇILMASAYDI, LODOS A.Ş. KARABURUN RES PROJESİ, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ 2005 YILINDA VERDİĞİ “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI” İLE KARABURUN YARIMADASININ % 61’NDE 166 TÜRBİN KURULUMUNU TAMAMLANMIŞ OLACAKTI.

KARABURUN RES MÜCADELESİNİN HUKUK AYAĞINI GÖNÜLLÜ OLARAK YÜRÜTEN ÇEVRE VE EKOLOJİ HAREKETİ AVUKATLARINA GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARININ İLK TOPLANTISINDA VERDİĞİ KARARLA, BU HUKUK MÜCADELESİNİN KOORDİNASYONU VE DAVA DOSYALARININ ALT BİLGİLERİNİN HAZIRLANMASI KARABURUN KENT KONSEYİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR.

MAHKEME VE BİLİRKİŞİ İNCELEMELERİ MASRAFLARI İMECE OLARAK KARABURUNLULAR VE DOĞA DOSTLARI TARAFINDAN KARŞILANIYOR. KARABURUNLULAR, RES ALANLARININ HARİTALARININ OLUŞTURULMASINDAN, BİLİRKİŞİ İNCELEMELERİ İÇİN DAĞLARDA TÜRBİN YERLERİNİN BELİRLENMESİNE, YURT DIŞINDA YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN TERCÜMESİNE, KÖY TOPLANTILARINA KADAR PEK ÇOK KONUDA HEP BİRLİKTE BİLGİLERİNİ, EMEKLERİNİ KOYUYOR.

BU ÖRNEK DAYANIŞMANIN GENİŞLEYEREK GÜÇLENMESİ BU HAKLI MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRECEKTİR.
KARABURUN KENT MECLİSİNDE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ÇALIŞMALARINDA;
• MÜCADELENİN OLMAZSA OLMAZ AYAĞI HUKUK SAVAŞININ, MADDİ KATKILARIN ARTTIRILARAK, SÜRDÜRÜLMESİ
• KARABURUNDA RES’LERLE İLGİ OLARAK CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ TACETTİN BAYIR TARAFINDAN VERİLEN “MECLİS ARAŞTIRILMASI”NIN MECLİS GÜNDEMİNE İVEDİLİKLE ALINMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİLMESİ
• TBMM ÇEVRE VE ENERJİ KOMİSYONLARINA KARABURUNDAKİ RES SORUNUN AKTARILMASI

• RES ÇALIŞTAYI DÜZENLENMESİ

• YEREL, ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE FARKINDALIĞIN ARTTIRILAMASI ÇALIŞMALARININ GÜÇLENDİRİLEREK SÜRDÜRÜLMESİ
KONULARINDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ OLUŞMUŞTUR.
KARABURUN KENT KONSEYİ-KARABURUN YURTTAŞ DAVACILARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir