KARABURUN’UN KABUSU BÜYÜYOR

Karaburun’un kabusu büyüyor!
Karaburunluların yıllardır hukuki mücadele verdiği Lodos Karaburun Elektrik Şirketi rüzgar enerji santralinin kapasitesini genişletmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Karaburun’un yüzde 89’u rüzgâr enerji santrallerine tahsis edilmiş durumda.

Metehan UD/EGEDE SON SÖZ – Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 2013 yılında aldığı izinle 2013 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde faaliyetlerine başlayan Karaburun Rüzgar Enerji Santrali’nin kapasitesinin arttırılması için harekete geçildi.

Alto Holding bünyesinde yer alan Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi Bakanlığa başvurarak ilçenin Yaylaköy, Küçükbahçe, Bozköy, Parlak, Tepeboz, Saip bölgesinde yer alan santarlinin kapasitesini 268 MWm/268 MWe’den 455.16 MWe ye türbin sayısının ise 87 den 128 e çıkarılması hedefleniyor.

4 milyar 350 milyon TL bütçe ayıran şirket bakanlıktan onay alırsa yıllık elektrik üretimin 940 milyondan 1 milyar 596milyona çıkaracak. Proje hayata geçerse aynı zamanda Türkiye’nin en büyük enerji santrali de olacak. Hali hazırda 288 MW gücündeki Soma Rüzgar Enerji Santrali ilk sırada yer alıyor.

ENDEMİK TÜRLERİN YAŞAM ALANI 

Türbinlerin dikileceği noktalar yüzbin ölçekli çevre düzenleme planında tarım, orman ve mera alanında yer alıyor. RES sahası aynı zamanda 15 adet endemik 4 adet nadir ve CITES (Nesli tehlike altındaki türlerin ticaretine ilişkin sözleşme ) kapsamında 5 adet bitki türü de yer alıyor. Yarımada florasında 76 tür tıbbi, 38 tür arıcılık, 30 tür gıda, 39 tür ticari, 34 tür peyzaj ve 19 tür yem değerine sahip ve ekonomik değeri olan bitki türü yer alıyor.

ÜÇÜNCÜ KAPASİTE ARTIŞ TALEBİ

14 mw Gücündeki ilk 7 rüzgar türbini devreye alınarak üretime başlayan santral ilk kapasite artışı ile türbin sayısını 50’ye toplam kurulu güç 120 MW ye ikinci kapasite artışı ile ise türbin sayısını 87’ye kurulu gücünü 268 MW’ye  çıkarılmıştı. Karaburunlular yaşam alanlarının sınırlarına kadar gelen projenin iptal edilmesi için pek çok kez eylem yapmış, halkın katılımı toplantılarını protesto etmiş ve bakanlığın kararını mahkemeye taşımıştı. Bölge halkının açmış olduğu dava sonucunda yerel mahkeme projenin ‘ÇED Olumlu’ kararını iptal etmiş ancak Danıştay 6’ncı dairesi yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Vatandaşlar son olarak RES projesini Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Son olarak Lodos Karaburun Elektrik tarafından dikilmek istenen ruhsat sahasına dikilmek istenen 7 adet güneş enerji santralinin halkın katılımı toplantısı bölge halkı ve yerel yönetim tarafından tepkiyle karşılanmış ÇED Tanıtım Toplantısına izin verilmemişti.

YÜZDE 89’U RESLERE TAHSİSLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın imzasıyla 2018 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen 484 kilometrekare yüzölçümlü Karaburun Yarımadası’nın 430 kilometrekarelik kısmı yani yaklaşık yüzde 89’luk bölümü  RES projelerine tahsis edilmiş durumda. Bu bölgenin 251 kilometrekarelik kısmı ise Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketine tahsisli.

LODOS ENERJİ KİME AİT

1970’li yıllarda kurulan Alto Holding 1990 lı yılların başında Köhler elektrik Sayaçları’nı kurdu ve üretimine başladı. 1996 yılında faaliyet alanını genişleten şirket, Alman ortaklarıyla Tekirdağ Çorlu’da 30 bin metrekarelik alana kurulu Altoteks Tekstil Giyim Boya Apre Sanayi adlı firmayı hayata geçirdi. Ardından Altoteks Kumaş Pazarlama, Altotel Elektrik Elektronik Sanayi gibi şirketleri devreye alan firma 2004 te ise elektrik üretiminde önemli bir adım attı ve Lodos Elektrik Üretim firmasını satın aldı. Şirketin sahipleri arasında Mehmet Uçar,  Tahsin Uçar ve Şükrü Uçar yer alıyor. Alman şirketleri ve Alman finans kuruluşlarıyla da bağı bulunan Lodos Şirketinin birçok alanda yatırımı bulunuyor.