Karaburun’dan Akdeniz Foku Yetkililere Önemli Bir Mesaj Verdi.

 

KARABURUN KIYILARININ GERÇEK SAHİBİ AKDENİZ FOKU KARABURUN’LULARININ BALIK ÇİFTLİKLERİNE KARŞI YAŞAM HAKKI MÜCADELESİNDE  BEN DE VARIM DEDİ !

1 ŞUBAT SABAHI KARABURUN SAİP ALTI LİMANINA GELEN AKDENİZ FOKU GECE 11:30’A KADAR, LİMANDA BİR TEKNEDE DİNLENDİKTEN SONRA SULARA GERİ DÖNDÜ.

KARABURUN’DA 387 HEKTARLIK ÇOK GENİŞ BİR DENİZ ALANINDA KURULMASI PLANLANAN AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİNE HALKIN KARŞI ÇIKIŞININ ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN BİRİ DE KARABURUN KIYILARININ DÜNYANIN EN NADİR 12 MEMELİSİNDEN BİRİ OLAN AKDENİZ FOKLARININ (Monachus monachus) SON ÜREME VE YAŞAM ALANLARINDAN BİRİ OLMASI.

AKDENİZ FOKU, ÜLKEMİZİN DE TARAF OLDUĞU, BARSELONA – AKDENİZ’İN KİRLENMESİNE KARŞI KORUNMASI SÖZLEŞMESİ EKİ CENOVA DEKLARASYONU; BERN – AVRUPA’NIN YABAN HAYATI VE YAŞAMA ORTAMLARININ KORUNMASI SÖZLEŞMESİ; CITES – NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLAN YABANİ BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİN ULUSLARARASI TİCARETİNE İLİŞKİN SÖZLEŞMELER’LE KORUNMAKTADIR. ÜLKE BAZINDA İSE; 1380 SAYILI SU ÜRÜNLERİ KANUNU VE 3167 SAYILI KARA AVCILIĞI KANUNU İLE KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR (ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI, 2007-C).

SADECE BU NEDEN BİLE, AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİNİN ACİLEN İPTAL EDİLMESİ VE KARABURUN DENİZ VE KIYILARININ SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ POTANSİYEL ALANLARI KAPSAMINDAN ÇIKARILMASI İÇİN YETERLİDİR.

AKDENİZ FOKUNUN SAİP ALTI LİMANINDA GÖRÜLMESİ ÜZERİNE, KARABURUN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ TEMSİLCİLERİ ALANI EMNİYET ŞERİDİ İLE KORUMAYA ALDI. SADAFAG YETKİLİSİ OZAN VERYERİ TARAFINDAN YAPILAN KISMİ GÖZLE MUAYENEDE  ERGİN DİŞİ FOKUN KONDİSYON DURUMUNUN İYİ OLDUĞU HERHANGİ BİR YARA VE BEREYE RASTLANMADIĞI GÖZLENDİ.

KARABURUN DA GÖRÜLEN AKDENİZ FOKU İLE İLGİLİ GÜNCEL UZMAN BİLGİ VE GÖRÜŞLERİ:

  1. BU FOK KARABURUN DA İLK KEZ GÖRÜLMEKTEDİR. DİŞİ, ERGİN, KONDİSYON DURUMU İYİ. YAPILAN KISMİ GÖZLE MUAYENEDE HERHANGİBİR YARA VE BEREYE RASTLANMADI. İÇ HASTALIK, TRAVMA VE AVCILIK TAKIMI (OLTA İĞNESİ) YUTMUŞ OLMA ŞÜPHESİ KUVVETLE MEVCUT. PERŞEMBE VE CUMA GÜNÜ DE YARIMADA DA NORMAL DIŞI DAVRANIŞ GÖSTERDİĞİ TESPİT EDİLİRSE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ MÜDAHALESİ YAPILMASI UYGUN GÖRÜLEBİLİR.
  2. KARABURUNLAR NE YAPMALI&YAPMAMALI: GÖRÜLDÜĞÜ YERDE, KESİNLİKLE DOKUNULMAMALI. YAKLAŞMADAN GÖZLEM VE FOTOĞRAF ÇEKİMİ YAPILABİLİR. YÜKSEK SESLE KONUŞULMAMALI. ISLATMA, BESLEME VE BENZERİ MÜDAHALELERDE BULUNULMAMALI. DİNLENME İHTİYACI ÇOK YÜKSEK. KENDİNİ TEDAVİ EDEBİLMESİ İÇİN FIRSAT VERİLMELİ.

3.GÖRÜLDÜĞÜ YERDE, 155 EMNİYET, 156 JANDARMA VEYA 0 232 731 3001 KAYMAKAMLIK YETKİLİLERİNE HABER VERİLMELİ.

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ SADAFAG’DAN CEM ORKUN KIRAÇ İLE İLETİŞİME GEÇİLEBİLİR. HERKESE TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir