Karaburun’da Yavru Akdeniz Foku

Karaburun İlçesi Yeniliman’da otel’de konaklayan tatilciler tarafından kıyıya yaralı olarak vurmuş yavru Akdeniz Foku ihbarı yapıldı. Sualtı Araştırmaları Derneği/Akdeniz Foku Araştırma Grubu’ndan Ozan Veryeri alanda gözlem çalışmaları yaparak konuyu ilgili birimlerle paylaştı. Bölgeye gelen Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri haberi duyup gelen kalabalığa Akdeniz Foku’na yaklaşılmaması ve gürültü yapılmaması yönünde uyarılarda bulundu. Karaburun İlçe Tarım Müdürlüğü ve Karaburun Belediyesi Veterinerlik Şubesi ekiplerinin de hazır bulunduğu Yeniliman sahilinde olaya müdahele edecek ilgili birimler uzunca bir süre beklendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4 Bölge Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Şube Müdürü Veteriner Hekim Hasan Paşalı, Dr. Ebru Tong olay mahaline geldiklerinde yavru fok kendisini Yeniliman’ın sularına bırakmıştı. İzmir’den gelen teknik ekip, gün boyu yeniliman sahilinde dinlenen Akdeniz Foku’nun denize açılarak gözden kaybolmasının güçlendiğinin işareti olabileceğini söyledi. Bu arada Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri Yeniliman’dan Bozköy Deresine kadar olan alanda yavru Akdeniz Foku’nun çıkabileceği koyları tarayarak bölgedeki işletmelere bilgi verdi. Umudumuz, Yavru Akdeniz Foku’nun yaşama dönmesinden yana.

Karaburun Yarımadası kıyıları Akdeniz Fokları ve yaşam alanları için önemli bir habitat. Ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan Akdeniz Fokları bölge için önemli bir değer.

Karaburun Yarımadası kıyılarında yer alan Balık Çiftlikleri nesli tehlike altında olan bu tür için bir tehdit. Balık Çiftlikleri için 4-5-6 No’lu alanlar potansiyel yetiştiricilik alanları olarak belirlenmişti. Yarımadalılar uzunca bir süredir bu alanlarda yapılan kiralamalar ve taşınmalarla mücadele ediyor.

Mart 2019’da ilan edilen Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi ÖÇKB ilanı ile Yarımada geleceği ile ilgili önemli bir sürece girdi. Yönetim planının hazırlanması sürecinin başlatılmasını, doğal değerlerin tahribatını önlemek üzere gerekli rezerv alanları, hassas alanlar ve yarı hassas alanların saptanmasını istiyoruz. Yönetim Planlaması çalışmalarında yerelde muhtarlıklar, stk’lar ve ilgili birimlerin sürecin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyoruz.

KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir