KARABURUN’DA YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNUYORUZ


RÜZGAR YAŞAMDAN YANA ESSİN

Karaburun denince aklınıza  ilk ne gelir diye sorulursa cevabınız Nergis Çiçeği, Kıl Keçisi, Hurma Zeytin, Topan Kefal olur du…
Karaburun Yarımadası nın Doğası, Katlediliyor, Talan Altında…
Karaburun Yarımadasında, 2013 Yılından başlayarak “Yenilenebilir doğal kaynaklardan faydalanarak elektrik enerjisi üretimi” maskesiyle şirinleştirilen doğa katliamı yaşanıyor.
Rüzgar Enerji Santralllerinin dikildiği alanlar Karaburun Yarımadasının 100 bin ölçekli çevre düzenleme planında Tarım, Orman ve Mera alanları olarak belirlenen yerler.
Karaburun Yarımadasının Yüz ölçümü 484 Kilometrekare. Bu alanın Yüzde 89’u Ruhsat verilerek Rüzgar Enerji Santrallerine ayrılmış durumda.
Bu da yetmiyor RES ler ile Talan devam ediyor, Kapasite Arttırımı Talepleri sürüyor. Oysaki Karaburun Yarımadası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İmzası ile 2018 Yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş durumda.
Son olarak Kapasite Arttırımı talebinde bulunan Lodos Karaburun Elektrik Üretimi A.Ş.2013 Yılında 14 mw Gücündeki 7 Rüzgar Türbini ile işe başlayan firma, türbin sayısını kısa zamanda 50 ye toplam kurulu gücünü 120 mw ye çıkardı. İkinci kapasite artışı talebine verilen onay ile firma 87 tribüne ve 268 mw güce ulaştı.
Bölge halkının açtığı davalar sonucunda Yerel Mahkeme CED olumlu raporunu iptal etti. Firmanın başvurusu ile Danıştay 6 ncı Dairesi Yerel Mahkemenin kararını bozdu. Bölge halkı son olarak RES Projesini Anayasa Mahkemesine taşıdı, dava hala sürüyor.
Lodos Karaburun Elektrik Üretimi A.Ş. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Üçüncü kez kapasite artışı talebinde bulunarak talebinde bulunarak tribün sayısını 87 den 128 e gücünü 268 mw den 455,16 mw ye çıkarmak istiyor.
Karaburun Yarımadasında RES ler için ruhsat verilen alanların 251 kilometrekarelik kısmı Lodos Karaburun Elektrik Üretimi A.Ş ne ait firma bu haliyle Türkiye’nin en çok türbüne sahip ikinci firması. Firma RES ruhsatı aldığı alanlarda Güneş Enerji Santralleri de kurmak istiyor. KARABURUN YARIMADASI’NDA DOĞA – TARIM YOK OLUYOR
ÇED Toplantısı yapılıp, proje bakanlık tarafından onaylanmamış olmasına karşın EFDK Yaylaköy bölgesindeki köylülerin arazisini şirkete kiralamış bile. Proje onaylandığında 15 yıllık meyve veren 30 bin zeytin ağacı yerlerinden sökülüp taşınacak – üreticiler köylülerde böylelikle sürgün edilecek.
Karaburun Yarımadasında 15 Endemik Bitki, 4 Nadir ve CITES (Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Uluslararası Sözleşme) kapsamında olan 5 bitki türü var.
Karaburun Yarımadası Florasında 76 tür Tıbbi, 38 Tür arıcılık, 30 Tür Gıda, 39 Tür Ticari, 34 Tür Peyzaj ve 19 Tür Yem değerine sahip ekonomik Değeri olan bitki türü yer alıyor
KARABURUN YARIMADASI’ NDA HAYVANCILIK YOK OLUYOR…
Karaburun un simgelerinden olan Kıl Keçisi yetiştiriciliği, hayvancılık her geçen gün yok oluyor. Üreticiler-Çobanlar meralarının Rüzgar Enerji Santralleri için verilen ruhsat sahalarında büyük bölümünde kaldığını, hayvanlarının bu bölgelere girmesinin yasaklandığını. Hayvanlarının RES lerin yaydığı manyetik dalga ve ses kirliliğinden olumsuz etkilendiğini – süt verimlerinin de düştüğünü söyleyerek Hayvancılığın bölgede tamamen bitme durumuna geldiğini söylüyorlar. Yetkililer geçmiş yıllarda 50 – 60.000 baş hayvana ulaşan popülasyonun 5 – 6.000 seviyelerine kadar düştüğünü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan çalışmalar ile şu an 20.000 baş hayvana ulaşılabildiğini belirtiyorlar.
Yetiştiricilerin kalan hayvanlarını da satarak vazgeçmesinde artan yem fiyatlarının ve bakım maliyetlerinin olumsuz etkisi de büyük.

Bizler, Yenilenebilir Enerji Üretimine tümden karşı değiliz elbette. Karşı olduğumuz yapılan yanlış uygulamalar, talan. Yaşanılan Doğa Katliamının yanı sıra Yaşam Alanlarımız, Yaşama Hakkımız da elimizden alınıyor. Dünyada Tıp Otoritelerince kabul edilmiş ‘Rüzgar türbini sendromu (Wind Turbine Syndrome) denilen ve literatüre geçen yeni bir klinik durum var.
Dünyada kabul görmüş standartlarda RES’lerin yaşam alanlarına yaklaşım azami mesafesi Avrupa, ABD, Kanada’da 1.4 kilometreyken, Çeşme ve Karaburun’da 400 metreye kadar inmiş durumda. Firma yetkilileri Devletin istediği tüm koşulları yerine getirildiğini söylüyor. Bakanlık ‘mesafe standardı’ koymadığı için, pervaneleri en uygun yerlere koyduklarını söylüyorlar.

Lodos Enerji A.Ş. nin Kapasite Arttırmı Talebi İle İlgili ÇED Toplantısı
17.OCAK.2023 Tarihinde Yaylaköy Köy Odası ve Meydanında Saat 14:30 da Yapılacak
Uyanık Olalım 17 Ocak’ta Karaburun’daki Doğa Katliamına Dur Diyelim.
Yaşam Alanımızı Savunalım…
ÇED Toplantısının Yapılmasını Engelleyelim…
Lodos… RES, GES İstemiyoruz…
Topraklarımızdan, Hayvanlarımızdan. Yaşan Alanlarımızdan, Bizden Uzak Dur…
RES lerin Ekonomik Ömrü Yirmi Yıl Olarak Belirtiliyor, Beşbin Yıllık Tarihe Sahip Börklüce Mustafa nın Toprakları Adeta Yeniden Yaşama Kapatılmak İsteniyor. Yaşananlara Duyarlı Olalım, Yaşam Alanlarımızı Savunalım…
Çocuklarımıza, Torunlarımıza, Gelecek Nesiller İçin Yaşanabilir Bir Doğa Bırakalım…

 

 

Şu anki paydaşlar
Karaburun Kent Konseyi
Karaburun Ziraat Odası
Mimas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
Bayraklı Kent Konseyi
Buca Kent Konseyi
Çiğli Kent Konseyi
Konak Kent Konseyi
Urla Kent Konseyi
Disk Emekliler Sendikası Güzelbahçe Şube
Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği
Keşif Dağcılık Spor Kulübü