Karaburun’a 4 Plaket 4 Teşekkür

Kimler katkı koydu? 450 kilometrelik ana güzergah ve ara güzergahlar ile birlikte 700 kilometreyi bulan Efes-Mimas Yolu kültür rotalarının oluşmasına Bayraklı Belediyesi Spor Kulübü, Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü, Doruk Dağcılık Kulübü, İzmir Dağcılık Kulübü, İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, Kaçkar Dağcılık Kulübü, Karaburun Kent Konseyi, Karaburun Mimas Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu, Karaburun Gençlik Spor Kulübü, Karşıyaka Dağcılık Kulübü, Keşif Dağcılık Kulübü, Kordelya Dağcılık Kulübü, Yarımada Sosyal Sorumluluk Derneği, Zirve Dağcılık Kulübü, Az Bilinen Antik Kentler Bisiklet Turu Gönüllüleri, Cat Bisiklet Derneği, İzmir Bisiklet Derneği, Ege Pedal Kulübü ve Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği gönüllü olarak destek verdi.

BAŞKAN KOCAOĞLU, “YARIMADA’DA HAYATI YAKALA!” SLOGANIYLA BAŞLATILAN PROJEDE AKTİF ROL ALARAK ROTALARIN OLUŞTURULMASINA KATKI KOYAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ AĞIRLADI.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU, “YARIMADA’DA HAYATI YAKALA!” SLOGANIYLA YOLA ÇIKARAK HAYATA GEÇİRDİKLERİ VE İÇİNDE TEMATİK GÜZERGÂHLARI BARINDIRAN “EFES- MİMAS” KÜLTÜR YOLUNUN OLUŞUMUNA KATKI KOYAN SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELEREK TEŞEKKÜR ETTİ. TARİHİ HAVAGAZI FABRİKASI’NDAKİ BULUŞMADA KISA BİR KONUŞMA YAPAN BAŞKAN AZİZ KOCAOĞLU, KATILIMCI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İLE BAŞLATTIKLARI PROJENİN KISA SÜREDE ETKİLERİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADIĞINI BELİRTEREK, “BİZ BUNA YERELDE KALKINMA DİYORUZ. AMACIMIZ BÜTÜN ZENGİNLİKLERİ ORTAYA ÇIKARARAK YARIMADA’YI İLİMİZDE, BÖLGEMİZDE, ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA DAHA İYİ TANITABİLMEKTİR” DEDİ.

Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Selçuk ilçelerini kapsayan Yarımada Kalkınma Stratejisi’nin ardından, 2015 yılında Bakırçay ve Gediz bölgelerinin kalkınmasına ilişkin strateji hazırlık çalışmalarını da bitirdiklerini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Şimdi de 2016 yılının sonuna kadar Tahtalı yani Menderes, Torbalı, Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Bayındır, Selçuk olmak üzere Küçük Menderes havzasını bitireceğiz. Her noktamızı bilerek, hem öğrenerek hem öğreterek, karşılıklı etkileşim içerisinde ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla değerlerimizi ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Yapmak istediğimiz bu. Gereken noktalara destek olmaya çalışıyoruz. Sizler de bize gerçekten büyük destek olduğunuz. Hepinize İzmirliler ve kendim adına, kente ve kentliye koydunuz katkılardan ve özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Hep birlikte gücümüzü bilgimizi kentimiz için, ülkemiz için kullandığımızda başaramayacağımız hiçbir konu yok. Üstesinden gelemeyeceğimiz sorun da yok” dedi.

Proje neleri kapsıyor?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin işbirliğinde, “varlık odaklı yerel kalkınma” fikriyle hazırlanan ve yerli halk, ilçe belediyeleri ile sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla şekillenen “Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi” projesi kapsamında yer alan Efes-Mimas Yolu Kültür Rotası” tamamlandı. Çeşme, Karaburun, Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Menderes ve Selçuk ilçelerini kapsayan bölgenin çevresel değerleri korunarak, yerelin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınması için start alan “Yarımada İzmir” projesi kapsamındaki “Efes-Mimas” kültür yolu, İzmir’in Avrupa ağına entegrasyonunu sağlayacak 5 ayrı tematik güzergâhı içinde barındırıyor. Efes-Mimas Yolu; Yürüyüş Rotaları (Ulusal ve Uluslararası kültür rotaları ağı), Bisiklet Rotaları (Eurovelo Avrupa Bisiklet Ağı ), Zeytin Yolu Rotaları (Gurme Şehirler Ağı-DELICE), Bağ yolu Rotaları (European Wine Cities ağı ) ve Mavi Rota (Deniz Yolu)’ndan oluşuyor. Projenin sürdürülebilirliği için saha çalışmaları konuları ile ilgili sivil toplum örgütleriyle, gönüllülük esasına dayalı olarak yürütüldü. Efes- Mimas Yolu projesi İzmir Büyükşehir Belediyesi Projesi olarak 18 sivil toplum örgütünün gönüllü işbirlikleri, yani “imece” modeli ile tamamlandı. Proje, Yarımada konuklarının bölgeyi yürüyüş ve bisiklet yollarında, tematik pazarlarda, şenliklerde, köy pansiyonlarında, orman kamplarında deneyimleyerek öğrenmesini sağlayacak. Ev sahibi yerli halk da böylelikle doğal ve kültürel değerlerini ekonomik kazanca dönüştürebilecek. “Yarımada’da hayatı yakala!” şeklinde sloganlaştırılan projeyle öncelikli olarak 10 hedef belirlendi: hafta sonu turizmi, gastronomi turizmi, tarih turizmi, bisikletli turizm, kırsal turizm, yerel ekonomik istihdam, tarım makineleri ortak hizmet alanı, ekolojik köy ve yerleşimler, tematik park/kamp alanları, sanat ve tasarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir