Karaburun Zeytini İçin Yeni Projeler Yolda

KARABURUN ZEYTİNİ İÇİN YENİ PROJELER YOLDA..

İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Yetiştirme Tekniği Bölümü’nce özel nitelik taşıdığı düşünülen yerlerin, zeytin ve zeytinyağı yöresel kalite parametlerinin bilimsel olarak ortaya konması, zeytin üretimi esnasında iklim ve topoğrafik durumun etkisinin belirlenmesi amacıyla bir proje hazırlandı. Projeyle lokasyonlara ait iklim ve topoğrafik özellikler içeren ayrıntılı haritalar CBS aracılığıyla bir araya getirilip, zeytin, zeytinyağı verim ve kalitesine etkileri bir arada incelenecek.
Proje kapsamına alınan Karaburun’un Kösedere, İnecik ve Eğlenhoca Köylerindeki zeytin yetiştiricilerini proje hakkında bilgilendirmek ve zeytin yetiştiriciliği ile ilgili tavsiyelerde bulunmak üzere 25.01.2019 tarihinde Kösedere Köyü Rüzgar Cafe’de İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Yetiştirme Tekniği Bölümü Teknik Personelini misafir ettik.

Karaburun Kent Konseyi Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu tarafından resmi davet üzerine yapılan toplantıda, Proje Koordinatörü Dr. Ayça Akça Uçkun proje ayrıntılarını paylaştı, zeytin ve yetiştiricilik konularında üreticilerin sorularını yanıtladı.

Kösedere, İnecik ve Eğlenhoca Muhtarları, Karaburun Belediyesi Meclis üyesi Bülent Gültekin, Karanfil Kokulu Kadınlar ve zeytin üreticilerinin katıldığı toplantı sonunda; önümüzdeki sürece yönelik Karaburun Yarımadası’ndaki zeytin çeşitlerinde verimliliğinin arttırılması (toprak analizleri, gübreleme, budama, zararlı ile mücadele vb.) ve yetiştiricilik sorunlarının çözümüne yönelik(eğitim programları oluşturulması) yeni projelerin tohumları atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir