Karaburun Yerel Fok Komitesi’ne Göre: Balık Çiftliklerine Karşı Yürütülen Mücadelenin Adı “BEGGİATOA BAKTERİSİ “

Agromey Projesi ile Küçükbahçe Köyü Mevkiindeki 352.800 m² deniz alanını kapsayan üç adet su ürünleri yetiştiriciliği tesisin ( Egemarin- A.Erhan Bir, Egemarin -Seferkaya, ve Ege Marin-Elektrosan) alanlarını 11 kat arttırarak, Karaburun Merkez-Kaynarpınar arasına 387 hektarlık deniz alanına (Agromey 1, Agromey 2 ve Agromey 3 olarak) taşınması ve 84 kafes kurulması planlanmakta idi.

Projenin ÇED’i ile ilgili İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısının sonucu, Agromey Balık Çiftliği Projesiyle ilgili T.C. Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü’ nün 11.12.2017 tarihli 15230 sayılı yazısıyla geldi. Yazıda:

Denizel ortamda çevresel ortamın kirliliğini gösteren en önemli kriterlerden olan Beggiatoa bakterisinin yoğun olduğu ve bu nedenle söz konusu alanda çevresel koşulların balık çiftliği kurulması için uygun olmadığı belirtilerek projenin ÇED sürecinin sonlandırıldığı belirtildi.

Karaburun Yarımadası’nda Akdeniz Foku (monachus monachus) ve Habitatlarının korunması, adına çalışmalar yürüten Karaburun Yerel Fok Komitesi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada;

“Karaburun Yarımadası’nda tüm bileşenleriyle Karaburun Kent Konseyi’nin yıllardan beri ekosistemi koruma adına yürüttüğü mücadelenin, yerelin sesinin bir ifadesi ve ÇED Raporuna vize verilmemesine neden olan karara yansıyan biçiminin adıdır, Beggiatoa Bakterisi.

Bu bakterinin doğaya, denizimize, Akdeniz fokları, deniz çayırları ve bir bütün olarak ekosisteme katkısı yadsınamaz.

Bu bakterinin üremesine neden olan yerel tüm bileşenlere, emeği ve katkısı olan tüm doğaseverlere ve bu kararı alanlara selam olsun.

Karaburun Yarımadası kıyılarının 1. derece doğal SİT alanı olması, kültürel varlıklarının bulunması, kıyıda pek çok kuş türü ve Akdeniz Foku barınma üreme alanlarının bulunması, deniz çayırları varlığı ve bu bütün içinde kıyı ve deniz ekosistemi tahribatı, turizm ve kıyı balıkçığı başta olmak üzere yöre ekonomisi üzerinde oluşacak yıkıcı etkileri dikkate alındığında;

Karaburun Yarımadasının su ürünleri yetiştiriciliği potansiyel alanları kapsamından çıkarılmasını ve Yarımada’nın ÖÇKA ilanı için gerekli bakanlar kurulu kararının ivedilikle çıkarılmasını talep ediyoruz” denildi.

KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir