Karaburun Yerel Fok Komitesi Toplandı.

 

Karaburun Kent Konseyi’nin bileşenlerinden resmi, sivil ve gönüllülerin katılımı ile oluşan KYFK, yeni dönem yürütme kurulu (yk) ve iletişim ağını oluşturdu. Önümüzdeki döneme ilişkin Çalışma Programını belirledi.
Toplantıya katılan Karaburun Emniyet Müdürlüğü, Karaburun Jandarma Komutanlığı ve Mordoğan Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri, iletişim ve koordinasyon çalışmaları kapsamında çalışmalara destek vereceklerini belirtti.

İzmir Valiliği Çevre İl Müdürlüğü’nün ve Karaburun Kaymakamlığı’nın 2000 yılında olurlarıyla oluşturulan Karaburun Yerel Fok Komitesi(KYFK), Resmi ve Sivil bir yapılanmayı içeriyor.
Gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan ve bütçesi olmayan Komite, Karaburun Yarımadasında Akdeniz Foku (Monachusmonachus) ve yaşam alanlarının korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, eko sistemin korunması kapsamında çalışmalar yapıyor, nesli tükenme tehlikesi altında olan bu canlının gözlem ve belgeleme çalışmalarını sürdürüyor.

Ege Çevre Platformu, Tabiat Kanunu İzleme Girişimi ve Karaburun Kent Konseyi’nin bileşeni olan Karaburun Yerel Fok Komitesi, 13-16.09.2019 tarihleri arasında Karaburun kıyılarında gözlemlenen Yavru Akdeniz Foku ve kaybı ile ilgili yaşanan süreç sonrasında koruma ve müdahale çalışmaları kapsamında koordinasyon eksikliğinden kaynaklı yaşanan sorunların çözümüne yönelik ve bundan sonra gelişebilecek benzer vakaların zamanında tespiti ve çözümünde kurumlar arası koordinasyonun sağlanması için toplandı. İlgili Resmi birimlerin, Su Ürünleri Kooperatifleri, Dalış Kulüpleri ve gönüllülerin ve katıldığı toplantıda; önümüzdeki dönemde Akdeniz Foku ve yaşam alanlarının korunması çalışmaları adına yeni dönem yk üyeleri belirlendi, iletişim ağı güncellendi.

Toplantıya katılan Karaburun Emniyet Müdürlüğü, Karaburun Jandarma Komutanlığı ve Mordoğan Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri iletişim ve koordinasyon çalışmaları kapsamında çalışmalara destek vereceklerini belirtti.

ToplantıdaAlınan Kararlar;

• Yarımada’da Akdeniz Fokları yaşam alanlarının korunması, potansiyel balık çiftlikleri alanlarının kaldırılması, yasadışı avcılık ve yapılaşmayı önlemeye yönelik çalışmaların öncelikler içinde yer alması,
• Karaburun Yarımadası’nın Denizel Alanının Planlanmasına yönelik ÖÇKA kapsamında rapor hazırlanması,
• Karaburun’da; Akdeniz Fokları ile ilgili iletişim ve koordinasyonun oluşturulması,
• Bilgilendirme ve Uyarı Panolarının önemli alanlara yerleştirilmesi ile ilgili çalışma başlatılması,
• Karaburu n yerelinde ilgili Veterinerlik hizmeti veren birim personeline yönelik hasta ve yaralı foklar için ilk yardım programının oluşturulması kapsamında teknik eğitimlerin verilmesi,
• Yarımada’da Akdeniz Fokları ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik eğitim programının oluşturularak başta İlköğretim ve lise’de uygulanması,
• Siteler ve Muhtarlıklara iletişim ile ilgili duyuruların yapılması,
• İnternet üzerinden Akdeniz Foku’nun anlatımıyla duyuru paylaşılması,

KARABURUN YEREL FOK KOMİTESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir