Karaburun Yarımadası’nda,Yerel Halkın Sosyal ve Ekonomik Varlığı ile Kadim Kültürü Devam Etmeli. Bunun İçin Acil Koruma, Hemen Şimdi. İmzanızla Destek Verin….

 

foto 54 - Kopya

İMZA METNİ;

Sayın Abdullah Gül, T.C. Cumhurbaşkanı
Sayın Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Başbakanı
Sayın Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
Sayın İdris Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanı
Sayın Mehdi Eker, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı
Enerji Piyasası Denetleme Kurumu
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü
Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü
Çevresel Etki Değerlendirme Genel Müdürlüğü

Karaburun Kent Konseyi’nin önerisi üzerine Karaburun Belediye Meclisi, 05/04/2013 tarihli toplantısında aldığı kararla Karaburun Yarımadası’nın Özel Çevre Koruma Alanı olarak ilan edilmesi talebini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletti. Bakanlıkça bu yönde hazırlanıp imzalanan “Karaburun Yarımadası Öneri Özel Çevre Koruma Bölgesi İnceleme ve İlan Gerekçe Raporu” ilgili bakanlık ve kurumların görüş ve onayına sunuldu. Bu süreç devam ediyor.
Doğu Akdeniz havzasının en bozulmamış bölgesi olarak tanımlanan Yarımadamızda zengin doğal ve sosyal, kültürel yaşam bizlere hiçbir yararı olmayan tahripkar tehditlerin ağır baskısı altındadır. Böyle giderse ne bizlere ne keçilerimize ne meralarımıza, nergisimize, sümbülümüze, mandalinamıza, enginarımıza…ne de yaban hayatımıza yer kalmayacaktır. Yarımadamızda sürdürülebilir gelişmenin, sahip olduğumuz değerlerin bütüncül bir yaklaşımla korunmasına bağlı olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, biz aşağıda imzaları olan Karaburun Yarımadalılar :
Çok geç olmadan, denizlerimiz-kıyılarımız-dağlarımız, kısacası yaşam alanlarımız yok edilmeden :
– Bu raporun, henüz onaylamayan ilgili bakanlık ve kurumlarca onaylanmasını,
– Karaburun Yarımadası Özel Çevre Koruma Alanı sürecinin ivedilikle sonuçlandırılarak Yarımadamızın Özel Çevre Koruma Alanı olarak ilan edilmesini
talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir