Karaburun Yarımadası’ndaki orkideleri koruyalım

Karaburun Yarımadası'ndaki orkideleri koruyalım

Ülkemizde yaklaşık 8 bin bitki türünün bulunduğu ve bunun 3 bin kadarının endemik olduğu belirtiliyor (Endemik bitkiler, oldukça dar alanlarda ve özel ekolojik koşullarda yetişen, o coğrafyaya özgü bitkiler).
Bu endemik türler içinde yabani orkidelerde bulunmakta. Orkideler nesli tehlike altında bulunan türler. Çünkü üzerlerinde insan baskısı var. Karaburun Yarımadasında bulunan Orkidelerin toprak altındaki yumrularından salep elde edildiğinden popülasyonları zarar görüyor. Ve bu yabani orkideler Salep Çiçeği adıyla biliniyor. Yapılaşma ve doğal alanların tahribinin yanı sıra içimlik salep ve dondurma üretimi için çok büyük oranda toplanması tükenişlerini hızlandırıyor.

T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının tebliğine göre, Salep Çiçeği Soğanı (Orchidaceae) doğadan toplanarak ihracatı yasak olan doğal çiçek soğanları türleri içinde yer almaktadır. (Tebliğde, toplanmasının 11 kişilik Bakanlık özel komisyonu izni ile olabileceği belirtilirken, yasadışı toplanması devam ediyor).

Geçtiğimiz yıllarda Yerel Gündem 21’in ısrarlı takibi ile ilgili birimlerle ortak denetimler yapılmış, soğanları toplayanlar savcılığa teslim edilmiş ve toplanan soğanlara da el konularak YG-21, Karaburun Belediye Personeli ve Garnizon Komutanlığından askerlerin yardımlarıyla yeniden doğaya kazandırılmıştı.
Yine aynı dönem Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Çevre Kültür Turizm Birliği katkılarıyla Mordoğan, ve Küçükbahçe Köyü girişlerine Yarımadadan Salep Çiçeği soğanlarının toplanmasının yasak olduğunu belirtir uyarı levhaları konulmuştu. Ancak yapılan yol genişletme çalışmalarının sonucunda iki uyarı tabelası da (Mordoğan girişi ve Eşendere çıkışı) yok oldu. Önümüzdeki süreçte eko-turizm adına da önemli bir değer olan floranın korunması adına uyarı panolarının yeniden oluşturulmasını ve korumada ortak bilinç ile tüm ilgili birimlerle ortak hareket edilmesini bekliyoruz..

Karaburun Yarımadasında şahıs, hazine, orman ve sit alanlarından Salep Çiçeği Soğanı toplayanlar, ilgili birimlere bildirilmelidir.

“Karaburun Yarımadasından tüm ülkemiz coğrafyasına yabani orkidelerin ihracı yanı sıra toplanmasının tümden yasaklanması gerekmektedir. Yoksa denetimi yapılamayan “izinli” yumru toplanımı aynı zararı, yani türün yok olmasını getirecektir. Coğrafyamızda azalan türlerin korunmasına yönelik olarak oluşturulacak botanik bahçelerinde tohumlarının, soğanlarının korunması yönünde çalışmalara konunun uzmanları ile Bakanlık düzeyinde önem verilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir