Karaburun Yarımadası ÖÇKA Çalışmalarını yürüten T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan İRİS GÖLÜ için ÖNEMLİ KARAR.

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma (TVK) Bölge Komisyonu 20.12.2019 tarihinde toplanarak İris Gölü ile ilgili karar aldı. Kanalların ivedilikle kapatılmasını kararlaştıran komisyon, Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 9. ve 65. maddeleri kapsamında yetkili cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına, Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Belediye Başkanlığınca alanın eski haline getirtilmesine ve sonucunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

23.11.2019 tarihinde sayfamızdan yaptığımız duyuruda;
Karaburun Yarımadası’nın Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde, Küçükbahçe Mahallesini Ildır’a bağlayan karayolu üzerinde ve Yarımadanın tek sulak alanı olan İris Gölü’ne kepçe ile girildiği gölün suyunu boşaltıp, içindeki sazlıkların toplanarak organik gübre yapılacağının ihbarının gelmesi üzerine konuyu Karaburun Belediyesi, Karaburun Jandarma Komutanlığı, Küçükbahçe Muhtarlığı ile paylaştığımızı ve konuyu ayrıca TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 hattına da bildirildiğimizi duyurmuştuk.
Bu süreçten sonra içeriğinde bölge ile ilgili yapılmış akademik araştırmaların da yer aldığı dilekçemizi ilgili kurumlarla paylaşarak; İris Gölü’nün Milli Parklar ve Sulak Alanlar Kanunu kapsamında değerlendirilmesini ayrıca, yaban hayatı popülasyonu yönünden incelenmesi ve koruma altına alınması gereken türler ile ilgili bir çalışma yapılarak koruma altına alınmasını, çevresindeki mümkün olan en geniş alanın tampon bölge olarak tanımlanmasını, bölgenin acele kamulaştırılmasını ve tahliye kanalının göle bağlanan kısmının kapatılması ve İris Gölü’nün eski canlılığına kavuşmasının sağlanmasını talep etmiş ardından konuyu basınla paylaşarak gündemde yer almasını sağlamıştık.
Gelinen aşamayı umut verici olarak değerlendiriyor ve takip ediyoruz.

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir