Karaburun Yarımadası Kıyıları’nın Biyolojik Çeşitliliği Konuşuldu..

“Türkiye (İzmir Körfezi, Ege Kıyıları) Posıdonıa Çayırlarının Biyolojik – Ekolojik Özellikleri, Karşılaştığı Tehditler ve Denizlerin Su Kalitesinin Belirlenmesinde Kullanılması” Konulu Toplantı 20 Ekim 2014 Tarihinde Karaburun Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Yapıldı.

Toplantıya Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğr Üyesi Prof.Dr. Berrin DURAL (Deniz Algleri ve İstilacı Türlerin Dağılımları), 9 Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğr.Üyesi Prof.Dr. Veysel AYSEL (Sualtı Biyoçeşitliliği ) Sunumlarıyla, Akdeniz Üniversitesi Öğr. Üyesi Yard. Doç.Dr. Emine Şükran OKUDAN ise Sualtı Peyzaj Fotoğraf Görüntüleri İle Destek Sağladı.

Karaburun Kent Konseyi’nin organizasyonunu yaptığı toplantıya Karaburun Belediyesi, Su Ürünleri Kooperatifleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, SAD, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Karaburun ve Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme ve Seferihisar Belediyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü(Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü) vb. İzmir’in deniz çevresi ile ilgili pek çok kamu kuruluşları davet edildi.

İlgili birimlerden yetkililerin yer aldığı toplantıya 50 ye yakın katılımcı iştirak etti. Toplantıda başta Karaburun Yarımadası olmak üzere bağlı olduğu İzmir Körfezi ve Çeşme kıyılarını da ilgilendiren biyoçeşitliliğin korunması ve önemi ile deniz çevresi sorunları tartışıldı.

Kent Konseyi adına Başkan İpar BUĞRA DİLLİ’nin yaptığı kapanış konuşmasından sonra değerlendirmeye geçildi. Katılımcıların görüş ve soruları dinlendi ve katkıları alındı. Daha sonra Karaburun ile İzmir Körfezi ve Çeşme kıyılarına dair sucul ekosistemlerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantı sonuç raporu, Karaburun Belediyesi ve Karaburun Kent Konseyi görüşleri Karaburun Belediye Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir