Karaburun Yarımadası Halkı Geçmişine ve Geleceğine Sahip Çıkıyor..

Rollei Digital Camera

 

 

KARABURUN YARIMADASI HALKI, GEÇMİŞİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYOR..
13 KÖY MUHTARLIĞI, 7 MAHALLE MUHTARLIĞI VE KARABURUN KENT KONSEYİ GENİŞ KAPSAMLI BİR İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI.

Karaburun Kent Konseyi’nin hazırladığı ve önerdiği Karaburun Belediye Meclisi’nin, 05/04/2013 tarihli toplantısında aldığı kararla Karaburun Yarımadası’nın Özel Çevre Koruma Alanı olarak ilan edilmesi talebi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmişti. Bakanlıkça bu yönde hazırlanıp imzalanan “Karaburun Yarımadası Öneri Özel Çevre Koruma Bölgesi İnceleme ve İlan Gerekçe Raporu” ilgili bakanlık ve kurumların görüş ve onayına sunulmuştu. Bu süreç devam etmektedir.

Doğu Akdeniz havzasının en bozulmamış bölgesi olarak tanımlanan Yarımadamızda zengin doğal ve sosyal, kültürel yaşam bizlere hiçbir yararı olmayan tahripkar tehditlerin ağır baskısı altındadır. Böyle giderse ne bizlere ne keçilerimize ne meralarımıza, nergisimize, sümbülümüze, mandalinamıza, enginarımıza…ne de yaban hayatımıza yer kalmayacaktır. Yarımadamızda gelişmenin, sahip olduğumuz değerlerin bütüncül bir yaklaşımla korunmasına bağlı olduğuna inanıyoruz.

Bu inançla, biz Karaburun Yarımadalılar :
Çok geç olmadan, denizlerimiz-kıyılarımız-dağlarımız, kısacası yaşam alanlarımız yok edilmeden :
– Bu raporun, henüz onaylamayan ilgili bakanlık ve kurumlarca onaylanmasını,
– Karaburun Yarımadası Özel Çevre Koruma Alanı sürecinin ivedilikle sonuçlandırılarak Yarımadamızın Özel Çevre Koruma Alanı olarak ilan edilmesini

talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir