Karaburun RES Projesi İçin Suç Duyurusunda Bulunuldu..

YARGININ  DUR DEDİĞİ  KARABURUN RES’İN TÜRBİNLERİ ÇALIŞIYOR.

LODOS A.Ş.’NE AİT ”KARABURUN RÜZGAR ENERJİ SANTRALİNİN TÜRBİNLERİ YARGI KARARLARINA RAĞMEN TEKRAR DEVREYE ALINDI.

BUGÜN BURADA, HUKUK MÜCADELEMİZİ GÖNÜLLÜ OLARAK YÜRÜTEN ÇEVRE VE EKOLOJİ HAREKETİ AVUKATLARIYLA BİRLİKTE, MAHKEME KARARLARININ UYGULANMASI TALEBİMİZİ KARABURUN KAYMAKAMLIĞI’NA İLETMEK VE SAVCILIĞA YARGI KARARLARINI UYGULAMAYANLAR VE MAHKEME KARARINA AYKIRI TALİMATLA TESİSİ FAALİYETE SOKANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMAK ÜZERE TOPLANDIK.

ÇEVRE BAKANLIĞININ 2005 YILINDA VERDİĞİ “ÇEVRESEL  ETKİ DEĞERLENDİRMESİ GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI” İLE 166 ADET TÜRBİN KURULUMU İÇİN KARABURUN YARIMADASININ %61’İ TEK BİR FİRMAYA  TAHSİS EDİLMİŞTİR.

BU KARARA  DAYANARAK, ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURULUNUN VERDİĞİ ÜRETİM LİSANSI İLE YAYLAKÖYÜ ÇEPEÇEVRE SARARAK BOZKÖY/TEPEBOZ SIRTLARINA UZANAN  50 RÜZGAR TÜRBİNİN KURULUMU  TAMAMLANDI. EPDK TARAFINDAN   47 YENİ TÜRBİN KURULUMU  İÇİN ÜRETİM LİSANSINDA TADİLAT YAPILDI.

BU HAKSIZ VE HUKUKSUZ UYGULAMAYA KARŞI AÇILAN DAVADA, ANKARA 8. İDARE MAHKEMESİNİN, 25/05/2015 TARİHİNDE OYBİRLİĞİYLE VERDİĞİ KARARLA LODOS A.Ş. KARABURUN  RES PROJESİNİN  ÜRETİM LİSANSI  İPTAL EDİLMİŞTİR. ANCAK, “KARABURUN RES” PROJESİ TÜRBİNLERİ, YARGI KARARLARI HİÇE SAYILARAK 13 HAZİRAN GÜNÜ TEKRAR DEVREYE ALINDI.

DAVACILAR OLARAK, KARABURUN KAYMAKAMI VE İLÇE JANDARMA KOMUTANININ BİLGİLENDİRİLMESİNİN ARDINDAN, 13 HAZİRAN GÜNÜ JANDARMA İLE BİRLİKTE SANTRAL SAHASINA GİTTİK VE JANDARMA TARAFINDAN TÜRBİNLERİN ÇALIŞTIĞINA DAİR TUTANAK TUTULDU. FİRMA YETKİLİLERİ TÜRBİNLERİN TEİAŞ’TAN ALDIKLARI TALİMAT DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞTIRILMAYA BAŞLANDIĞINI İFADE ETTİ.

KARABURUN YAŞAYANLARI OLARAK, YARIMADAMIZIN, DOĞASINI, TÜM CANLILARIN YAŞAMINI, İNSAN SAĞLIĞINI, BUGÜNÜNÜ VE GELECEĞİNİ, “KORUYARAK KALKINMA İLKESİNİ” HİÇE SAYARAK ENERJİ ÜRETİM ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE KARŞI, BUGÜNÜMÜZ VE GELECEK KUŞAKLAR ADINA DAVACI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

MAHKEME KARARLARI UYGULANIP, HAKSIZ VE HUKUKSUZ OLARAK ÇALIŞTIRILAN TÜRBİNLER DURDURULANA KADAR TÜM YASAL DEMOKRATİK HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ.

KARABURUN SAHİPSİZ DEĞİL !

YAŞASIN DAYANIŞMA !

KARABURUN’A İYİ BAK.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir