Karaburun Kent Meclisi Toplandı

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karaburun’da 3,9 milyon ² deniz alanında kurulmak istenen AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİ’nin İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısının 25. Temmuz’da yapılacağını duyurmuştur.
Karaburun halkı, Belediye Başkanlığı, tüm muhtarları, esnaf odası, su ürünleri kooperatifleri, dalgıç okulları ve tüm sivil örgütleriyle hep birlikte;
– Karaburun Yarımadası’nda turizmi ve buna bağlı yerel ekonomiyi baltalayacak, geçim kaynaklarımızdan biri olan kıyı ve geleneksel dalyan balıkçılığını yok edecek,
– Uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınmış olan Akdeniz Foklarının kalan son üreme ve yaşam alanlarından birinin daha yok olmasına neden olacak,
– Denizlerin oksijen kaynağı, yavru/ergen balıkların büyüme alanı olan ve yine uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan deniz çayırları ile içinde barınan birçok deniz canlılarını yok olma riskiyle karşı karşıya bırakacak,
AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ’ne şiddetle karşı çıkmaktadır;

Karaburun Kent Meclisi, İDK Toplantısı öncesinde, Agromey Projesini ve itiraz yollarını değerlendirmek üzere 19.07.2017 tarihinde Karaburun Belediye Salonunda toplanmıştır.

Toplantı Moderatörlüğü ve Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından yapılmıştır.

Toplantıda;

Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Su Ürünleri Mühendisi Ozan Akşar ve Halk Sağlığı Uzmanı Zuhal Okuyan konuşmacı olarak katılmıştır. Toplantıya İzmir Milletvekili Özcan Purçu’da katılımlarıyla destek vermiştir.

Proje ile ilgili
• Karaburun Belediye Başkanlığı, İDK Toplantısına Karaburun temsilcilerinin katılımı için yazılı talepte bulunmuştur. Yanıt beklenmektedir.
• İzmir İl Çevre Müdürlüğünden 20 Temmuz 2017 tarih ve Saat:11.00 için randevu alınmıştır
• Hazırlanan bireysel itiraz dilekçeleri Bimer üzerinden veya ıslak imzalı olarak Bakanlığa gönderilmeye başlanmıştır.
• Tüm İzmir Milletvekillerine gönderilen yazı ile destek talebinde bulunulmuştur.
• ÇED Raporuna itiraz raporumuz, ilgili kurumlara gönderilmek üzere hazırlanmıştır. Metin, Kent Konseyi web sayfasında paylaşılacaktır.

Ortak Karar: denizleri, kıyıları, deniz canlılarını, mavi bayraklı plajları, turizmi, kıyı ve dalyan balıkçılığını, kısacası gelecek kuşaklar adına emanetçisi olduğumuz Karaburun’da yaşamı korumak üzere Tüm yasal ve demokratik haklarımız kullanacağız.

20.07.2017 tarihinde Saat: 11.00’de İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Agromey Projesi İDK Toplantısında değerlendirilmek üzere görüşlerimizi paylaşmaya ve ardından da konu ilgili basın açıklaması yapmaya gidiyoruz.

20 Temmuz Perşembe günü (yarın) saat: 08.30’da Karaburun İlçe Meydanından Karaburun Belediyesi’nin tahsis ettiği araçlarla İzmir’e gidilecektir.

Katılımınızı bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir