Karaburun Keçi Peyniri Mandırası Üretime Başladı

KARABURUN KEÇİDEN DESTANSI LEZZET

Kıl keçisi yetiştiriciliği, yüzlerce yıllık keçi kırkım senlikleri, özgün peynir çeşitleriyle Karaburun kültürünün önemli bir parçası.

Irk özellikleri nedeniyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Halk Elinde Islah” Programı”na alınan Karaburun Kıl Keçisi, meralarda, otlaklarda özgür olarak otlatıldığı için sütü insan sağlığı açısından çok değerli. Karaburun keçi sütüne lezzetini veren de Karaburun dağlarındaki, kekik, adaçayı, kenger, başparmak otu, turp otu, bağ sarımsağı, arapsaçı, karabaşotu gibi çok çeşitli doğal bitki .

Keçi sütünden yapılan, tulum peyniri, sepet peyniri, kopanisti, kurutulmuş enginar çiçeği tohumu ile mayalanan sütle yapılan özel peynir çeşitleri ise, destansı lezzetiyle bu zengin doğanın ve kadim kültürün ürünü.

“Karaburun Keçi Peyniri Mandırası”, Karaburun bölgesine özgü kaybolmakta olan keçi peyniri çeşitlerinin hijyenik koşullarda üretimi, paketlenmesi ve pazarlanmasını sağlayacak örnek yapının kurulması, Karaburun’un kıl keçisi varlığının ve kültürel değerlerinin korunması amacıyla Karaburun Kent Konseyi Proje Grubu (Özlemle andığımız Sevgili Başkanımız İpar Buğra ) tarafından projelendirildi.

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan proje, Karaburun Belediyesi tarafından, Eğlenhoca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığı ve Karaburun Kaymakamlığı ile Karaburun Kent Konseyi’nin iştirakçiliğiyle tamamlandı.

Karaburun’un ortak ürünü olan mandırada üretilen “Karaburun Keçiden” peynir çeşitleri, destansı lezzetiyle sağlıklı ve doğal beslenmek isteyenlerle, peynir sevenlerle buluşmaya hazır.
Deneme üretimi başarıyla tamamlanan projede 5 Mart 2018 pazartesi günü itibariyle seri üretime başlanacak. Karaburun İlçe Merkezi’nde Belediye Konağı yanında, Eğlenhoca Mahallesi’nde Mandıra’da ve Mordoğan Mahallesi Belediye Hizmet Binasında satış ofisleri açılacak.

Projenin Karaburun’un Kırsal Kalkınmasına katkı sunacağına inanıyoruz. Emeği geçenlere pek çok teşekkürler..

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bilgi İçin;
Dilan AVCI / 0 554 6625228
Karaburun Keçi Peyniri Mandırası Sorumlu Gıda Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir