Karaburun Keçi Peyniri Mandırası Projesi Çalışmaları Başladı

11050696_1010426062303218_3443715293354391217_n

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Destek Programı kapsamında, Temmuz 2015’de Karaburun Belediyesi adına başvurulan Karaburun “Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesi onaylandı.

Halkın önemli geçim kaynaklarından biri olan ve kültürel varlık niteliği de taşıyan kıl keçisi yetiştiriciliği ve keçi sütü üretimidir. Ancak, Karaburun ilçesinde üretilen süt hiç bir işlem görmeksizin doğrudan Karaburun dışındaki alıcılara satılmaktadır.

“Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesiyle, Karaburun bölgesine özgü kaybolmakta olan keçi peyniri çeşitlerinin hijyenik koşullarda üretimi, paketlenmesi ve pazarlanmasını sağlayacak örnek yapının kurularak, keçi sütünün, işlenmiş ürüne dönüştürülerek katma değerin Karaburun’da yaratılması amaçlanmıştır.

Projeyle, Karaburun’un kıl keçisi varlığının ve kültürel değerlerinin korunmasının yanısıra, bölgenin sahip olduğu değerlerle sürdürülebilir kırsal kalkınmasının sağlanması hedeflenmiştir.

Kent Konseyi Proje Çalışma Grubu tarafından yazılan projenin Ortağı, SS Eglenhoca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. “Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesi’nde Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Kent Konseyi de İştirakçi olarak yer almaktadır.

Toplam maliyeti 573.343,32 TL olan projenin %10’u Karaburun Belediyesi tarafından finanse edilecek olup, kalan bölümü İZKA tarafından karşılanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir