Karaburun Keçi Peyniri Mandıra Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Destek Programı kapsamında, Temmuz 2015’de Karaburun Belediyesi adına başvurulan Karaburun “Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesi onaylanmıştı.

“Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesiyle, Karaburun bölgesine özgü kaybolmakta olan keçi peyniri çeşitlerinin hijyenik koşullarda üretimi, paketlenmesi ve pazarlanmasını sağlayacak örnek yapının kurularak, keçi sütünün, işlenmiş ürüne dönüştürülerek katma değerin Karaburun’da yaratılması amaçlandı.
Projeyle, Karaburun’un kıl keçisi varlığının ve kültürel değerlerinin korunmasının yanısıra, bölgenin sahip olduğu değerlerle sürdürülebilir kırsal kalkınmasının sağlanması hedeflendi.

Kent Konseyi Proje Çalışma Grubu tarafından yazılan projenin Ortağı, SS Eglenhoca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. “Karaburun Keçi Peyniri Mandırası” Projesi’nde Karaburun Kaymakamlığı ve Karaburun Kent Konseyi de İştirakçi olarak yer alıyor.

Toplam maliyeti 573.343,32 TL olan projenin %10’u Karaburun Belediyesi tarafından kalan bölümü ise İZKA tarafından finanse edilecek.

Proje kapsamında Mandıra Binası’nın bakım ve onarımı tamamlanma aşamasına geldi. Ekipman alımları ile birlikte proje kapsamında Peynir Sepeti Üretimi, Süt Sağımı ve Peynir Üretim Süreçleri Eğitimleri verilecek. Ayrıca, Keçi Peyniri Deneme Üretimi, Tanıtım ve Satış Birimi Alt Yapı Çalışmaları, Tanıtım Materyallerinin Hazırlanması, Ürün Satış Portalı ve Peynir Şenliği faaliyetler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir