Karaburun Balık Çiftliği Kuşatmasına Karşı İsyanda

Gerence Körfezi’nden Badembükü’ne kadar kıyıları/denizleri balık çiftlikleriyle işgal edilen Karaburun’da 3 yeni balık çiftliği projesi için ÇED süreci başlatıldı. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 05/01/2017 tarihinde Karaburun’da, sahibi  Agromey Gıda ve Yem San. Tic. A.Ş. olan bu proje için ÇED sürecinin başlatıldığını ve 24 Ocak’ta “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacağını duyurdu.

Küçükbahçe Köyü Mevkiindeki 352.800 m² deniz alanını kapsayan Egemarin’e ait üç adet su ürünleri yetiştiriciliği tesisinin, alanının 11 kat genişletilerek 387 hektarlık (3.870.000 m²) bir alanda (Agromey 1-2-3) adıyla Karaburun Merkez Mimoza Koyu ile Kaynarpınar arasına taşınması planlanıyor.

Karaburun Kent Konseyi Kent Meclisi, Karaburun Yarımadası’nda balık çiftlikleri ve Agromey projesini değerlendirmek, kentin ortak görüşünü oluşturmak amacıyla 18 Ocak 2017  günü  toplandı..

Toplantıya, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Kent Konseyi, Su Ürünleri Kooperatifleri, Esnaf Odaları, yerel STK’lar, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok geniş bir halk katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya İzmir Büyük Şehir Belediyesi Çevre..ve İşletme İştirakler ve Yerel Hizmetler Daire Başkanlığından temsilciler de katıldı.

Karaburun yaşayanları, Karaburun’da balık çiftliği kurulmasına şiddetle karşı çıktılar.;

  • Doğu Akdeniz havzasının en temiz deniz ve kıyı şeridine sahip olan Karaburun Yarımadası, balık çiftliklerinin antibiyotik ve parazit ilaçları, yem artıkları, ölü balıklar, mazot, sintine atıkları ve kıyılardaki destek birimlerinin yarattığı çevresel ve görsel kirliliğe terk edilemez.
  • Mavi bayraklı plajlara ve bakir koylara sahip olan Karaburun Yarımadası’nda denizi ve kıyıları hızla kirleten balık çiftlikleri, ilçemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan turizmi, turizm faaliyetlerine bağımlı diğer ekonomik faaliyetleri de yok edecektir.
  • Doğal ve arkeolojik sit alanlarında, dalışa yasak bölgelerde balık çiftlikleri kurulması kabul edilemez.
  • Ülkemizin de imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan Akdeniz Foku’nun üreme ve yaşam alanı olan Yarımada kıyılarında balık çiftliği kafeslerinin kurulması, Akdeniz Foku’na yönelik ölümcül bir tehdittir.
  • Denizlerin oksijen kaynağı, yavru/ergen balıkların büyüme alanı olan deniz çayırlarının ve içinde barınan birçok deniz canlısının, çiftliklerin neden olduğu aşırı kirlilik ve oksijensiz kalan ortam nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya kalacağı açıktır.
  • Yarımada’nın güzelim tertemiz koylarını kapatan balık çiftlikleri, geniş alanlar kaplayan balık kafesleri ve yarattığı kirlilikle kıyı ve dalyan balıkçılığını da baltalayacaktır.

Kent Meclisi toplantısı sonucunda Karaburunlular; yerel yönetimi, muhtarlıkları ve tüm sivil yapılanmaları ile hep birlikte,

  • Denizlerini, kıyılarını, deniz canlılarını, mavi bayraklı plajlarını, turizmini, kıyı ve dalyan balıkçılığını, kısacası Karaburun’da yaşamı korumak üzere Karaburun’da Agromey Gıda ve Yem San. Tic. A.Ş dahil yeni bir balık çiftliği daha kurulmaması,
  • Karaburun’un Su Ürünleri Yetiştiriciliği Potansiyel Alanlarından çıkarılması ve
  • Karaburun Yarımadasının Özel Çevre Koruma Alanı İlan edilmesi için bekleyen Bakanlar Kurulu Kararının ivedilikle çıkarılması

için gerekli girişimlerde bulunulması konusundaki ortak görüşlerini yinelemişlerdir.

YAŞAM ALANLARIMIZA DOĞAMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

BAŞKA KARABURUN YOK !

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir