Karaburun Agromey Balık Mezbahasına İzin Vermeyecek

GERENCE KÖRFEZİNDEN BADEMBÜKÜNE KADAR KIYILARI/DENİZLERİ  BALIK ÇİFLİKLERİ İLE İŞGAL EDİLEN KARABURUN’DA   AGROMEY GIDA VE YEM SAN. TİC. A.Ş. TARAFINDAN YENİ BİR BALIK ÇİFTLİĞİ KURULMASI İÇİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN BAŞLATILAN  ÇED SÜRECİ DEVAM EDİYOR.

KARABURUN MERKEZ MİMOZA KOYU İLE KAYNARPINAR’A KADAR, 20 KM’Yİ AŞAN KIYI ŞERİDİ VE  3.870.000 M² DENİZ ALANINDA  ÇOK DEĞERLİ BİR DOĞA VE TURİZM BÖLGESİNE     KURULMAK İSTENEN AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİ PROJESİ İÇİN 24 OCAK’TA YAPILMAK İSTENEN SÖZDE “HALKIN KATILIMI TOPLANISI, KARABURUN HALKI, YEREL YÖNETİMİ, TÜM MUHTARLIKLARI, SİVİL YAPILANMALARIYLA HEP BİRLİKTE  PROTESTO EDİLMİŞ VE TOPLANTI YAPTIRILMAMIŞTI.

KARABURUNLULAR, BUGÜN YİNE TÜM BİLEŞENLERİYLE HEP BİRLİKTE ,  AGROMEY PROJESİNE İZİN VERMEYECEKLERİNİ  DUYURMAK,  DENİZLERİNİ, DENİZ CANLILARINI,  KIYILARINI, DOĞAYI, KIYI BALIKÇLIĞINI, TURİZMİNİ KORUMAK İÇİN KARABURUN’DA  BALIK ÇİFTLİĞİNE DUR DEMEK İÇİN   TOPLANDI.

KARABURUN BODRUM MEVKİİ’NDE YAPILAN ETKİNLİKTE; KARABURUN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERİ ÇİĞDEM AKÇURA TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU. ARDINDAN KENT KONSEYİ DOĞA KORUMA ÇALIŞMA GRUBU ADINA İPAR BUĞRA, AMBARSEKİ MUHTARI ALİ KİREŞÇİ, SUALTI ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ’NDEN OZAN VERYERİ, YARIMADA SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİ ADINA ABDURRAHMAN AKBAŞ VE DALIŞ KLÜPLERİ ADINA HAMDULLAH ARAS KARABURUN’DA AGROMEY BALIK ÇİFTLİĞİNİN VE YARIMADADA BAŞKA BİR BALIK ÇİFTLİĞİ KURULMASINA GÖZ YUMULMAYACAĞINI BASIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK  VE YETKİLİLERE TALEPLERİNİ BİR KEZ DAHA ULAŞMASINI SAĞLAMAK İÇİN GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTILAR.

KARABURUN’DA BALIK ÇİFTLİĞİNE DUR DİYORUZ DEDİLER, ÇÜNKÜ  ;

– DOĞU AKDENİZ HAVZASININ EN TEMİZ DENİZ VE KIYI ŞERİDİNE SAHİP OLAN YARIMADAMIZI, BALIK ÇİFTLİKLERİNİN ANTİBİYOTİK VE PARAZİT İLAÇLARI, YEM ARTIKLARI , ÖLÜ BALIKLAR, MAZOT, SİNTİNE ATIKLARI VE KIYI DESTEK BİRİMLERİNİN YARATTIĞI ÇEVRESEL VE GÖRSEL KİRLİLİĞE TERK ETMEYECEĞİZ.

– MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIMIZI VE BAKİR KOYLARIMIZI İŞGAL EDEN, KİRLETEN BALIK ÇİFTLİKLERİNİN  TURİZMİ   YOK ETMESİNE, KIYI VE DALYAN BALIKÇILIĞINI  BALTALAMASINA  İZİN VERMEYECEĞİZ.

– DOĞAL VE ARKEOLOJİK SİT ALANLARINDA, DALIŞA YASAK BÖLGELERDE BALIK ÇİFTLİĞİ KURULMASINI KABUL ETMİYORUZ.

– ÜLKEMİZİN DE İMZACISI OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERLE KORUMA ALTINA ALINAN AKDENİZ FOKU’NUN ÜREME VE YAŞAM ALANLARINI KORUYACAĞIZ.

– DENİZLERİMİZİN AKCİĞERLERİ, YAVRU/ERGEN BALIKLARIN BÜYÜME ALANI OLAN DENİZ ÇAYIRLARININ, BALIK ÇİFTLİKLERİN NEDEN OLDUĞU AŞIRI KİRLİLİK VE OKSİJENSİZ KALAN ORTAM NEDENİYLE YOK OLMASINA GÖZ YUMMAYACAĞIZ.

DENİZLERİNİ, KIYILARINI, DENİZ CANLILARINI, MAVİ BAYRAKLI PLAJLARINI, TURİZMİNİ, KIYI VE DALYAN BALIKÇILIĞINI, KISACASI KARABURUN’DA YAŞAMI KORUMAK ÜZERE;

– TÜRKİYE’NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER KAPSAMINDA KORUMA ALTINA OLAN AKDENİZ FOKLARININ ÜREME VE YAŞAM ALANLARININ VE DENİZ ÇAYIRLARININ KORUNMASINI,

– KARABURUN’DA ÖNCE DOĞA VE EKO-SİSTEM, ARDINDAN  YÖRE HALKININ EKONOMİK VE SOSYAL YAŞAMI ÜZERİNDE  GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ TAHRİBATA NEDEN OLACAK  AGROMEY PROJESİ  DAHİL YENİ BİR BALIK ÇİFTLİĞİ DAHA KURULMAMASINI,

– KARABURUN’UN SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ POTANSİYEL ALANLARINDAN ÇIKARILMASINI,

– KARABURUN YARIMADASININ ÖZEL ÇEVRE KORUMA ALANI İLAN EDİLMESİ İÇİN BEKLEYEN BAKANLAR KURULU KARARININ İVEDİLİKLE ÇIKARILMASINI, TALEP ETTİLER.

TÜM YASAL VE DEMOKRATİK HAKLARIMIZI KULLANARAK KARABURUN YARIMADASI’NI KORUYACAĞIZ, DEDİLER.

BAŞKA KARABURUN YOK !

KARABURUN KENT KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir