Kadın Meclisi’nin 8 Mart Bildirisi

”2017 YILININ 8 MART’INDA  TÜRKİYE’DE HALA KADINLAR YOKSUL, KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYOR VE KADINLAR TEMSİL EDİLMİYOR.

KADINLARLA İLGİLİ DEVLET KURUMLARI TEK TEK KAPATILIYOR. BÖYLECE MEVCUT MEKANİZMALARI GÜÇLENDİRMEK YERİNE, VAR OLANLAR YOK EDİLEREK, BAŞTA ‘BM KADINLARA KARŞI HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN TASFİYESİ SÖZLEŞMESİ ( CEDAW)’ OLMAK ÜZERE TÜRKİYE’NİN TARAFI OLDUĞU PEK ÇOK SÖZLEŞMEYE RAĞMEN KADIN KARŞITI BİR POLİTİKA UYGULANIYOR.

İSTATİSTİKLER GERÇEKLERİ TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA ORTAYA KOYMAKTADIR. ERKEK EGEMEN ZİHNİYETİ YAKLAŞIMIYLA KADIN SORUNLARININ ÇÖZÜLEMEYECEĞİ ORTADADIR.

SORUNUN ÇÖZÜLEBİLMESİ İÇİN; KADIN SIĞINMA EVLERİNİN SAYISININ ARTIRILMASI VE SIĞINMA EVLERİNİN EKONOMİK YÖNDEN DESTEKLEMESİ, KADINLARI ÖLDÜREN ERKEKLERE UYGULANAN HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİN KALDIRILMASI,(ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLAR JANDARMA, KARAKOL, ADLİYE KAPILARINDAN AİLE MESELESİ DENİLEREK GERİ ÇEVRİLMEKTEDİR.) CEZAİ MÜEYYİDELERİN SUÇUN NİTELİĞİNE GÖRE ARTIRILARAK EN HIZLI ŞEKİLDE KESİN OLARAK UYGULANMASI, ŞİDDET TEHLİKESİ ALTINDAKİ KADINI KORUYUCU GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN ALINMASI, CAN GÜVENLİĞİ NEDENİYLE GEREKİYORSA KENT, KİMLİK, BARINMA YERLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ VE GEÇİNME SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ, ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE DEVAM ETMESİNİN SAĞLANMASI… GİBİ SOMUT TEDBİRLERLE KADINA YÖNELİK ŞİDDET OLAYLARINDA AZALMA SAĞLANABİLİR.

TÜRKİYE’DE AİLENİN ÖNEMİ ÜZERİNDEN SİYASET YAPILIRKEN AİLELER HİÇ OLMADIĞI KADAR HIZLI BİR BİÇİMDE DAĞILMAKTADIR. ÜLKE YÖNETİCİLERİNİN İDDİA ETTİKLERİNİN TAM AKSİNE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET OLAYLARINDA, KADIN CİNAYETLERİNDE AZALMA DEĞİL ARTIŞ YAŞANDIĞI VERİLERDEN DE ANLAŞILMAKTADIR.

KARABURUN KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ BU KOŞULLARI ŞİDDETLE PROTESTO EDİYORUZ.

9/10 MART’TA  KADIN MECLİSİ ÜYELERİ OLARAK, DAYANIŞMA VE DESTEK İÇİN KÖSEDERE VE YENİLİMAN KAHVELERİNDE ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE OLACAĞIZ. BİRLİKTE FİLM İZLEYECEĞİZ, KONUŞACAĞIZ, EĞLENECEĞİZ..

BİZ DE BU BİLİNÇLE, KARABURUN KADINLARIYLA SORUNLARIMIZIN  VE İHTİYAÇLARIMIZIN GÖRÜNÜR HALE GETİRİLMESİ, KADINLARIN KARAR ALMA ORGANLARINA EŞİT KOŞULLARDA KATILIMININ SAĞLANMASI, KADINLARA ÖZEL İSTİHDAMIN VE YEREL YÖNETİM HİZMETLERİNİN VERİLMESİ VE KADINLAR ARASINDAKİ DAYANIŞMANIN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN ÇABA HARCAMAKTAYIZ.

DAHA ALINACAK ÇOK YOL VAR; BU NEDENLE BİLGİSİYLE, ENERJİSİYLE KATKI SAĞLAYACAK TÜM KADINLARI KADIN MECLİSİ ÇALIŞMALARINA BEKLİYORUZ.

CİNSİYETÇİ POLİTİKALARLA MÜCADELE EDEN, KADINLARIN İŞ HAYATINDA, SİYASETTE YER ALMALARINI SAĞLAYAN, KADINLARIN YENİDEN VE ÖZGÜVENLE AYAĞA KALKMALARI İÇİN ÖRGÜTLER KURAN, KADINLAR ARASI DAYANIŞMAYI YÜCELTEN TÜM KADINLARA SELAM OLSUN!

KARABURUN KENT KONSEYİ

KADIN MECLİSİ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir