İris’te Yangın !..

İris Gölü’ne işkence edilmeye devam ediliyor. Bugün sabah saatlerinde İris Gölü’ndeki sazlıklar tutuşturuldu. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangın gölün içindeki sazlıkların %25’ini yok etti.
Göl hala özel mülk. Sulak Alanlar Yönetmeliği’ne bağlı olarak koruma altında olduğu tespiti yapılmış olsa da henüz bir koruma statüsü verilmiş ve sulak alan tescili yapılmış değil. Göl kendini onarıp toparlamaya çalıştıkça insan eliyle tahrip ediliyor.
Yıl boyunca alanda gönüllü uzmanlar çalışmalar yürüttüler, araştırmalar yaptılar. Göl pek çok kuşun ve yaban hayvanının yaşam ve üreme alanı. Ayrıca gölde incelenmeye ve araştırılmaya ihtiyaç duyulan bir balık türü de bulunuyor. Bizler yaşamın yanında saf tutup göl için çaba gösterirken birtakım insanlar kişisel hırslarıyla gölü tahrip etmeye, sorumlu kurumlar da gölü görmezden gelmeye devam ediyor.
İris Gölü için acil önlem ve onarım eylem planı gerekiyor. Bu hususta Göl üzerinde yetki sahibi tüm kurum ve kuruluşları göl yok olmadan adım atmaya davet ediyoruz.
Karaburun Kent Konseyi