İris Gölü’nde Yaşananlar

Karaburun Küçükbahçe sınırları içinde ve Yarımadanın tek sulak alanı İris Gölü’ne kepçe ile girildiği gölün suyunu boşaltıp, içindeki sazlıkların toplanarak organik gübre yapılacağının ihbarının gelmesi üzerine konu Karaburun Belediyesi, Karaburun Jandarma Komutanlığı, Küçükbahçe Muhtarlığı ile paylaşıldı. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alo 181 hattına da bildirildi.

Yarımadanın tek sulak alanı olan İris Gölü’nün 1970’li yılların sonlarında açılan kanallarla suyunun boşaltıldığını ve ilgili kurumların göz yummasıyla kurutulduğunu ardından da bölgede parselasyon yapıldığını ve İris Gölü’nün 1970’li yılların öncesinde içinde barındırdığı sazlıklardan bölge halkına ekonomik katkı sağladığını biliyoruz. Geçen sürede geçmişteki potansiyeline ulaşmasa da İris Gölü’nün su tutmaya başladığı pek çok yaban hayatı populasyonunu barındırmaya başladığını ve florasının güçlendiğini gözlemliyoruz.

Ülkemiz 1994 yılında taraf olduğu Ramsar Sözleşmesi kapsamında sahip olduğu sulak alanları korumayı ve akılcı kullanmayı taahhüt etmiştir. Karaburun Kent Konseyi olarak; bu kapsamda İris Gölü’nün av ve yaban hayatı populasyonu yönünden incelenmesi ve koruma altına alınması gereken türler ile ilgili bir çalışma yapılması, kurumlardan talep edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir