Greenpeace’den denizlerimiz ve geleceğimiz adına önemli kampanya

Greenpeace’den denizlerimiz ve geleceğimiz adına önemli kampanya

“İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın” kampanyası içeriğinde vurgulanan yavru balıkların avlanmaması yönündeki bilgiler geçen yıl Greenpeace tarafından duyurulmuştu.

“KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIK DA YOK!” sloganıyla yürütülen kampanya içeriğinde Greenpeace aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Yavru balık avlanması, deniz kaynaklarının ziyan edilmesidir. Çünkü, balıklar zamanından erken avlandıklarında, elde edilen verim doğal olarak daha düşük olur.
Ancak, aşırı avlanma nedeniyle büyük balıklar denizlerimizden her geçen gün kaybolduğundan, artık ne yazık ki onların yerine yavru balıklar yakalanmaktadır. Bu tabii ki hem bir kısır döngü hem de balık popülasyonu üzerinde ciddi bir tehdit yaratmaktadır. Unutmayın, küçük balık yoksa, büyük balık da yok!

Acilen, denizlerimizde biyo çeşitliliğin korunmasını garanti edecek ciddi bir yönetim planına ihtiyaç duyulmaktadır. Deniz rezervleri oluşturularak, ticari balık türlerinin yumurtlama-gelişme alanlarının belirlenmesi ve korunması gerekmektedir. Yaşam zincirlerinin en kritik aşamasında güvenli bir çevre yaratmak onların çoğalmalarına yardım eder. Olgunluk çağına gelen bir balığın, yumurtlayınca milyonlarca balık meydana getirdiği unutulmamalıdır.

Yavru Balık Avlamayın. Satmayın. Satın Almayın. Yemeyin!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir