Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Değişikliği Önerisi İncelemeye Alınacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün 22.08.2014 tarihli 67852565-140-02-01/2071 Sayılı Yazısında;

Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin 08.07.2014 Tarihli K.YFK/2014-09 Sayılı Yazısında;

“3/1 Numaralı Ticari amaçlı Su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ içeriğinde, Ege denizinde yer yasakları madde 5’te  ‘’İzmir İli,  Karaburun Yarımadası, Mordoğan Beldesinde Ardıç Burnu ile Ege Üniversitesi Ziraat Deneme İstasyonu arasında koordinat noktaları belirtilen alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.’’ şeklinde belirtilen ve ulusal mevzuatımız ile uluslararası sözleşmelerle korunan Akdeniz Fokları ve habitatları açısından son derece önem taşıyan bu hükmün, mutlaka acil olarak 3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde de yer alması gerekmektedir.

3/1 numaralı tebliğde yer alıp 3/2 numaralı tebliğde yer verilmeyen bu yasaklar, Akdeniz Foklarının  Karaburun Yarımadası’nda bulunan en önemli üreme mağarası çevresinde  sorunlara neden olmaktadır.

3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde yer alan ‘’Fokların yaşadıkları mağaralarda ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış ve su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.’’ hükmünün olması mağara çevresindeki avcılığın önlenmesinde yeterli olmamaktadır.  Mağaranın önünde ve çevresinde avlananlar “biz amatörce avlanıyoruz, bizi 3/1 de belirtilen yasak bağlamaz” diyebiliyorlar.

Amatör ve amatör görünümü altında bölgede yapılan zıpkın ve vb. su ürünleri avcılığının önüne geçilmesi ve önemli bir rezerv alanı olan bu bölgede özellikle anne ve yavru foklar açısından risk taşıyan insan aktivitelerinin engellenmesi, bölgede yapılan denetimlerde ve yargı aşamasında doğan sorunların önüne geçilmesi adına acil bir düzenlemeyle 3/1 tebliğde yer alan bu hükmün 3/2 tebliğde de yer alması yönünde gereğinin yapılması”

istemli taleb incelenmiş ve gelecek dönemde uygulamaya konacak olan 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’in hazırlık çalışmalarında değerlendirmeye alınacağı belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir