Gençlik Meclisi 2007 Faaliyet Raporu

KARABURUN YARIMADASI YEREL GÜNDEM -21 GENÇLİK MECLİSİ 2007 FAALİYET RAPORU

 · 21 Şubat’ta Gençlik Meclisi Üyelerine Film (Babam ve Oğlum) Gösterimi yapılmıştır.

· 15 Mart 2007’de Karaburun İlköğretim öğrencilerine, Yarımadada yaşayan ve nesli tehlike altındaki türlere giren Bern ve Barcelona Sözleşmeleriyle Koruma altına alınana Akdeniz Fokunun tanıtım CD’si sunulmuştur.

· 21-25 Mart tarihleri arasında İzmir Ticaret Odası yürütücülüğünde Yerel Gündem 21 ve İl Özel İdaresi ortaklığında Karaburun’da gerçekleştirilen “Gençlerin Toplumsal Yaşama ve Gönüllü Hizmetlere Katkısı” adlı projeden 19 Yarımadalı Genç yararlanmıştır.

· Ulusal düzeyde gerçekleştirilen YG-21 Gençlik Meclisleri toplantılarında (Bursa, Ankara, Kuşadası ve Ankara) Karaburun Yarımadası YG-21 Gençlik Meclisi temsil edilmiştir.

· 5 Mayıs’ta Karaburun Belediyesi’nin düzenlediği Hıdrellez Şenliğine destek verilmiştir.

· Mayıs ayında Karaburun Garnizon Komutanlığı tarafından organize edilen Çevre Temizlik Etkinliğine destek verilmiştir.

· 19 Mayıs Ulusal Gençlik Meclisleri toplantısında Karaburun Yarımadası YG-21 Gençlik Meclisini temsilen Çağdaş Rakalar tarafından yapılan sunum, özel ödül almıştır.

· 07 Haziran’da “Kültürler arası iletişim, dil eğitimi ve Türkiye’de yaşam” konularında proje çalışması yapan Alman öğrenci gruba (24 kişi) Gençlik Merkezinde “Gençlik Meclisi “ çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapılmıştır.

· Gençlik Meclisi üyeleri Karaburun Yerel Fok Komitesi’nin çalışmalarına (Mordoğan Ayıbalığı Mevkiinde Şamandra çalışmaları ve duyuru dağıtımları) destek vermişlerdir.

· 09 Haziran’da Gençlik Merkezinde, UNDP Türkiye Temsilciliği tarafından Ulusal İnsani Gelişme Rapor Hazırlığı “Gençlik” temalı proje kapsamında Gençlik Meclisi üyeleri ile grup çalışması yapılmıştır.

· 09 Haziran’da Habitat Gençlik Derneği ve YG-21 Gençlik Meclisleri Ege Bölgesi Kolaylaştırıcıları olan İzmir Gençlik Çalışma Grubu üyeleri, Karaburun Yarımadası YG-21 Gençlik Meclisi üyeleri ile toplantı yapmıştır.

· 17 Ağustos’ta 2. Karaburun Yarımadası Yaz Spor Etkinlikleri, Gençlik Meclisi Spor Çalışma Grubu tarafından organize edilerek gerçekleştirilmiştir.

· 03.Eylül’de Gençlik Servisleri Merkezi “Değişim Projesi” kapsamında Karaburun Belediyesi ile hazırlanan programa katılan 20 genç’e Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezinde bir sunum yapılmıştır. Sunumda Karaburun’un tanıtımı yapılmış, Gençlik Merkezinin kuruluşu anlatılmıştır. Belediye tarafından düzenlenen Yarımada Gezisinde Gençlik Meclisi üyeleri (Necla Aras ve Elif Soylo) tanıtım yapmıştır.

· Habitat Gençlik Derneği’nin isteği üzerine Uluslararası bir toplantıda sunulmak üzere Gençlik Merkezi projesi kapsamında Karaburun Lisesi öğrencilerine 2006 yılında YG-21 YKK üyemiz Prof Dr. Zuhal Okuyan tarafından verilen AIDS ve Uyuşturucu Madde Kullanımına ilişkin sunuş ve fotoğraflar gönderilmiştir.

· Karaburun Yarımadası YG-21, Gençlik Meclisi Logo’su hazırlanmıştır.

· 25 Eylül 2007’de Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezinde Gençlik Meclisinin bir aktivitesi olarak Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Sancar Ozaner tarafından“Doğanın Dili Nasıl Öğrenilir?; Yeteneklerinizi Nasıl Fark edersiniz?” başlıklı sunuş yapılmıştır.

· 02.10’da YG-21 Gençlik Meclisleri Ege Bölge Kolaylaştırıcısına “Turizm Rehberlik” projesi taslağı gönderilerek Ulusal Ajans Projelerine başvuru için görüş istenmiştir.

· Kaz Dağları, Atlas’ın 2B Kampanyası, Hasankeyf ve Nükleer Santrallere karşı imza kampanyalarına Gençlik Meclisi olarak destek verilmiştir.

· Karaburun Yarımadası YG-21 Gençlik Meclisi adına oluşturulan karaburungencligi@yahoogroups.com’a gençlik projeleri ve Türkiye’de üniversitelerin ve ulusal YG-21 gençlik meclislerinin yaptığı çalışmalarla ilgili haberler düzenli olarak gönderilmektedir.

· AIDS İle Mücadele Derneği’nin AB Projesi kapsamında yürüttüğü “AIDS ve Uyuşturucuyla Mücadele” Eğitimleri, Karaburun Yarımadası Yerel Gündem 21’in kolaylaştırıcılığında Karaburun ve Mordoğan Liselerinde, verilmişti. Konu ile ilgili genel bilgilendirme amaçlı hazırlanan eğitim CD’si 16.11’de, Karaburun Kaymakamlığına iletilmiştir.

· 19-26 Kasım tarihlerinde İzmir Sivil Savunma İl Müdürlüğü tarafından Karaburun’da verilen İlkyardım, Arama Kurtarma eğitimlerine Gençlik Meclisi üyesi 17 genç katılmıştır.

· Karaburun Yarımadası Gençlik Eğitim ve Kültür Merkezinde İlköğretim öğrencilerine Bilgisayar eğitimi verilmektedir. Çocuklara ilişkin Belgesel ve Film gösterimleri için program oluşturulmuştur. Ayrıca Merkezdeki kitaplıktan İlköğretim ve Lise Öğrencileri yararlanmaktadır.

· 1 Aralık AIDS günü ile ilgili basın haberi Birgün, Cuımhuriyet, Radikal, Evrensel ve Star’ın Haber merkezlerine gönderildi. Bu konuda Gençlik Meclisi üyesi Mustafa Kuleli destek vermiştir.

· YG-21’in WEB sitesi hazırlık çalışmaları başlamıştır. Bu çalışmaya Gençlik Meclisi Üyesi Mustafa Kuleli destek vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir