Gelinen aşamada onaylanan projelerle; Karaburun Yarımadası’nda yaşanan ve “temiz enerji” adı altında yürütülen talanın ödüllendirilmesi süreçleri yaşanıyor…

AB Sivil Toplum çalışmalarına bilindiği gibi proje desteği veriyor. RES şirketlerinin avukatları tarafından kurulan “Çevreci Enerji Derneği” AB’den proje için maddi destek aldı. Dernek, Yerel STK’lar Hibe Programı” kapsamında yürütülen “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji” adlı proje çerçevesinde “ÇED Davaları” konulu atölye çalışmaları düzenliyor.
Bu kapsamda; İzmir’deki STK’ların katılımına açık olan bu atölye çalışması, 25 Ekim Cuma günü saat 14.00-17.00 saatleri arasında Kaya Prestige Hotel – Konak /İzmir’de gerçekleşecek.

Evrensel Gazetesi yazarı Özer Akdemir, 13.06.2016 tarihinde Çevreci Enerji Derneği hakkında şunları yazmıştı;

“RES patronları çevreci vakıflara başkan ve mütevelli heyeti olurken onların şirketlerinin hukuki davaları takip eden avukatları da geçenlerde Çevreci Enerji Derneği (ÇED) adlı bir dernek kurdular.

Çalık Holdingin Karaburun’daki Sarpıncık ve Demircili RES’lerine karşı açılan davaları yürüten hukukçuların kurduğu dernek, RES’lere karşı mücadele eden kişi ve örgütleri hedef almak gibi önemli işlere de soyundu.

Derneğin twitter hesabında Karaburunlu yurttaşların davalarını gönüllü olarak yürüten ÇEHAV ve EGEÇEP avukatları hedefe konurken, EGEÇEP’e de sözlü saldırılar yönelttiği görülüyor. Derneğin Bakanlık tarafından Ankara’da yapılan RES’lerle ilgili İDK toplantısına çağrılan tek sivil toplum kuruluşu olması traji-komik bir haber olarak geçtiğimiz günlerde kamuoyunun gündemine gelmişti.
Özer Akdemir/Evrensel/13.06.2016

Aynı Dernek, Karaburun Yarımadası’ndaki RES talanına karşı açılan davalar sürecinin sekreteryasını yürüten Karaburun Kent Konseyi’ne ve o dönem yöneticisi olan İpar Buğra ve dava süreçlerini yürüten ÇEHAV üyesi Av. Cem Altıparmak ve basında bu süreçleri haberleştiren gazete ve TV’lere yönelik suç duyurularında bulunarak şikayetçi olmuştu.

Gelinen aşamada onaylanan projelerle; Karaburun Yarımadası’nda yaşanan ve “temiz enerji” adı altında yürütülen talanın ödüllendirilmesi süreçleri yaşanıyor…

Konuya ilişkin o dönemde basında yer alan haber lingleri;
https://www.evrensel.net/…/cevreyi-paraya-cevirenler-hem-re…
https://www.sozcu.com.tr/…/e…/boyle-hulle-gorulmedi-1031203/
http://www.hurriyet.com.tr/cevreci-enerji-derneginden-buyuk…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir