Geç Değil Genç

Geç Değil Genç

Gençlere, Kadınlara ve Engellilere Yer Vermeyene Oy Vermiyoruz

2006 yılında gençlerin karar alma mekanizmalarında yer almasını sağlamak amacıyla biz gençler tarafından uygulanan “Seçilmek İstiyorum” kampanyası ile Anayasa değişikliği sağlanmış ve ülkemizde seçilme yaşı 30’dan 25’e indirilmiştir. Ancak bu değişiklik yasal mevzuat gereği 2007 seçimlerinde uygulanamamıştır.

2011 yılı 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken, seçilme hakkımızı hatırlatmak ve takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Gençlerin demokratikleşme süreçlerine katılımını bir gereklilik olarak gören TÜM SİYASİ PARTİLERİN, genç milletvekili sayısının arttırılması, 25-30 yaş arasında gençlerin siyasete etkin katılımı ve bütüncül bir gençlik politikası oluşturulması konusunda sorumluluk alması gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki ülkemizin % 50 lik kısmı kadın, yine ülkemizin % 12.29 luk kısmı engelli ve % 26 lık kısmı 15-29 genç olmasına rağmen TBMM’de temsiliyetleri çok azdır. Şu anki TBMM’de 46 kadın, 1 engelli milletvekilimiz bulunmaktadır. Fakat 30 yaş altı genç milletvekilimiz hiç bulunmamaktadır. Şüphesiz ki bu sayıların daha yukarılara çıkması kadın – genç ve engelli vatandaşlarımızın haklarının temsiliyeti konusunda fayda sağlayacaktır.

Gençlerin karar alma mekanizmalarında aktif ve etkin kalımını desteklemek, 15 milyon oy kullanan gencin seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkını savunmak, temsiliyette adalet ilkesini ve demokrasiyi desteklemek ve bütüncül bir gençlik politikasını oluşturmak tüm siyasi partilerin sorumluluğudur.

Gençlik bakış açısını yansıtacak bütüncül bir gençlik politikasının destekçisi olacak bütün milletvekili adaylarını sözleşmeye çağırıyoruz.

Bizler Habitat için Gençlik Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Ulusal Gençlik Parlamentosu olarak 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşecek Milletvekili Genel Seçimlerinde 25-30 yaş arası gençlerin milletvekili olarak seçilebilecek yerlerden aday gösterilmelerini talep ediyoruz. Aynı zamanda gençlerin, kadınların ve engellilerin milletvekili aday adayı ve adaylık süreçlerinin kolaylaştırılmasını talep ediyoruz.

Bu kapsamda ülke çapında “Geç Değil Genç!” kampanyasını başlatıyor ve diyoruz ki “Gençlere, Kadınlara ve Engellilere Yer Vermeyene Oy Vermiyoruz!”

Karaburun Yarımadası Yerel Gündem 21

Kadın ve Gençlik Meclisi olarak bu kampanyayı destekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir