EPDK’dan Rüzgarda ‘Köşe Koordinatlarını’ Değiştiren Karar.

EPDK KURUL KARARI İLE LODOS AŞ. KARABURUN RES’İN SANTRAL SAHASI GENİŞLETİLEREK, PLANLANAN 47 İLAVE TÜRBİNİN YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ.
(Enerji IQ Report – 22.9.2016)
EPDK’dan rüzgarda ‘köşe koordinatlarını’ değiştiren karar.

RES lisanslarıyla ilgili olarak bugüne kadar sadece yer değişikliğine onay veren EPDK, kısa bir süre önce aldığı kararla işletmedeki Karaburun RES’in köşe koordinatlarını değiştirerek sahanın genişletilmesine izin verdi.

EPDK, rüzgar sektöründe kilometre taşı olabilecek kritik bir karara imza atarak, 2013 yılında işletmeye alınan Karaburun RES’in, üretim lisansındaki köşe koordinatlarını değiştirerek sahanın genişlemesine izin verdi. İstanbul merkezli Alto Holding’in iştiraki Lodos Karaburun
Elektrik Üretim A.Ş’ye ait santralin kurulu gücü EPDK verilerine göre 223 MW. 120 MW’ı işletmede olan tesisin, 103 MW’ı ise inşa halinde gözüküyor. Benzer yöndeki başvuruları bugüne kadar reddeden EPDK’nın aldığı bu yeni kararın, bundan sonraki saha genişletme talepleri ve tartışılan kapasite artış taleplerine emsal teşkil etmesi bekleniyor.
EPDK, köşe ve ünite koordinatlarının değiştirilmesine izin veren Kurul kararında, santral sahası değişikliğine gelen yedi itirazı da reddetti. Enerji IQ’nun sektör kaynaklarından edindiği bilgilere göre, genişleyen sahada başvuru için bekleyen ölçüm yapan kuruluşlar da bulunuyor.
EPDK, Karaburun RES’e 2011 yılında, lisans başvurusundaki 249.3 MW’ı 120 MW’a düşürmeyi kabul etmesi üzerine 49 yıl süreli elektrik üretim lisansı verdi. Santralin ilk ünitesi 14 MW olarak Mart 2013 tarihinde işletmeye alındı. Aynı yıl türbin sayısı 50’ye yükselen santral, Eylül ayından 120 MW kurulu gücü ile elektrik üretimine başladı.

Santral Sahası İki Katına Yakın Büyüdü
EPDK’nın aldığı Kurul kararıyla, elektrik üretim lisansındaki köşe koordinatları değiştirilen Karaburun RES’in sahasının iki kata yakın genişlediği görülüyor. Google Earth üzerinde yapılan simülasyonda, santral sahasının ilk hali kırmızı renkli sınır çizgileriyle, genişletilen yeni hali ise mavi renkli sınır çizgileriyle gösteriliyor.Saha, Karaburun yarımadasının kuzeybatı bölümünde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir