EPDK Karaburun’da Bir RES Projesini Daha Değerlendirmeye Aldı

Yüzölçümünün %71’i RES kurulumu için 6 firmaya tahsis edilen Karaburun’da, Ezse Rüzgar El. Üretim Sanayii ve Ticaret Ltd. Şti’nin 30 Mw kurulu gücü sahip Kaya RES projesi ön lisans başvurusu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından değerlendirmeye alındı.

Kaya RES projesinin, EPDK web sayfası veri tabanında yayınlanan saha ve türbin koordinatlarının incelenmesinde, proje sahasının tümüyle, Elektrik Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümlerine aykırı şekilde, Lodos Karaburun Elektrik Üretim A.Ş. Karaburun RES Proje sahasının içinde olduğu görülüyor.

Karaburun ilçesinin, tarım, mera/otlak, orman alanları ile yerleşim alanları mevcut lisanslı proje sahalarının içinde kalmıştır. Bu durum ön lisans değerlendirmesine kabul edilen Kaya RES projesi için de aynen geçerlidir. Karaburun Yarımadasındaki mevcut vahim tablonun, Kaya RES projesine ön lisans verilmesi halinde, daha da büyümesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu çerçevede, EPDK’na gönderilen 22/04/2016 yazı ile; Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, söz konusu proje sahalarının çakışıp çakışmadığı konusunda bilgi istenmiş ve Karaburun İlçesinde verilen RES üretim lisanslarının yoğunluğu ve yaygınlığı da dikkate alınarak, proje sahası çakışması nedeniyle elektrik piyasası mevzuatına uygun olmadığı düşünülen Kaya RES ön lisans başvurusunun reddedilmesi istenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir