Ekoloji Birliği Ege Bölge Toplantısı Aydın’da Yapıldı

Ekoloji Birliği Ege Bölge Toplantısı, 10 Şubat’ta Aydın Çevre Platformu ( AYÇEP), Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) ve Menderes İnsiyatifi ev sahipliğinde Aydın’da gerçekleştirildi.

AYÇEP adına Memet Vergili, EGEÇEP adına Berrin Esin Kaya ve Ekoloji Birliği adına Eş sözcü Süheyla Doğan’ın yaptığı açış konuşmalarından sonra, siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katılımcıları selamladı.

Çepeçevre Yaşam programının Ege’deki ekoloji mücadeleleri seçkisi çok beğenildi. Forumda Ege bölgesindeki ekoloji mücadeleleri, sorunlar, gelişen süreçler ve mücadelenin şu anki durumuna dair yerel mücadelelerden deneyimler aktarıldı.

Kızılcaköy, Başköy, Yatağan Turgut, Yılmaz Köy’den gelen kadınlar coşku içinde, gerçekleştirdikleri mücadeleleri anlattı. Dereağzı, Germencik köylüleri, Gökgedik, Ayvalık, Turgutlu, Karaburun, Foça, Yeni Foça, Kazdağı, Çine, Kuşadası, Söke, Denizli, Ödemiş gibi yerlerden ekoloji örgütleri ve yaşam savunucuları da yaptıkları konuşmalarda mücadelelerini aktardı.

AYÇEP tarafından hazırlanan ve bölgedeki yıkımı gösteren ve çok beğeni toplayan “Dağından Yağ, Ovasından Bal Akar” adlı fotoğraf sunumunun da gösterildiği toplantı sonunda, aşağıda yer alan sonuç bildirgesi okundu ve kabul edildi:

EKOLOJİ BİRLİĞİ EGE TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Aydın’da yapılan Ekoloji Birliği Ege Bölge toplantısına katılan köylüler, ekoloji örgütleri ve hareketleri olarak;

Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Ege Bölgesinde de şirketler jeotermal, madencilik, RES, GES, HES ve diğer yıkım projeleri ile yaşam alanlarımızı, havamızı, suyumuzu tehdit ediyor. Yüzyıllardır üzerinde yaşadığımız topraklar artık kan ağlıyor. En önemli geçim kapımız kutsal incir ve zeytin ağaçlarımız gözlerimizin önünde kuruyor. Ağaçlarımızın kurulmasının, topraklarımızın zehirlenmesinin, sularımızın, havamızın kirlenmesinin geleceğimizin de yok edilmesi anlamına geldiğini çok iyi biliyoruz.

Biz Alangülü’de kuruyan zeytin ve incir ağaçlarının çığlığını dinledik bu salonda.

Kadim Menderes nehrinin artık el değemez kadar kirletilmesinin nedenlerini konuştuk. Bunun, daha çok kar elde etmekten başka bir kaygısı olmayan sistemden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz.

Yüzbinlerce balık ölümü ile “ben ölürsem siz de ölürsünüz” diyen Menderes’in çağlığını duyduk salonda.

Dağından yağ, ovasındar bal akan Aydın’ın nasıl çürük yumurta kokulu kent haline geldiğini ibretle dinledik, anlattık…

Bu salonda ayrıca;

Başköylülerin incirlerini korumak için nasıl direndiklerini ve başardıklarını öğrendik.

Kızılcaköylülerin kahramanca mücadelesini direnişin önünde yürüyen kadınların ağzından dinledik, o görüntüleri izledik.

Yılmazköy, Turgutlu, Yatağan, Selçuk, Uşak, Kuşadası, Ödemiş, Foça, KazDağı, Cerattepe ve Söke’de yaşadığımız ekolojik sorunları ve mücadelelerimizi birbirimize anlattık.

Birbirimizin yarasını gördük, anladık, ağusunu aldık…

Şimdi diyoruz ki;

* Mücadelelerimizi birleştireceğiz, güçlerimizi birleştireceğiz. Birleşerek direneceğiz….

* Birbirimizin mücadelesini daha iyi anlamak, dayanışmak için Ekoloji Birliği bölge toplantısının yılda en az iki kere, örgütlü – örgütsüz, ekoloji mücadelesi veren en geniş kesimleri katarak yapmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

* Bu toplantıda örgütlü olarak mücadele etmenin önemini bir kez daha gördük. Toplantıya katılan ekoloji hareketlerine AYÇEP ve EGEÇEP’te örgütlenme çağrısı yapıyoruz. Ekoloji Birliğinin ülkedeki ekoloji mücadelesini birleştirme çabasının bir parçası olmanın gereğine inanıyoruz.

* Bunun için birbirimizin sosyal medya hesaplarını takip ederek, bütün iletişim araçları ile en yoğun şekilde iletişimimizi arttırarak, teknolojinin bize sunduğu olanakları kullanarak ve geliştirerek dayanışmanın gelişmesini sağlayacağız.

* Yatağan Turgut ve Gökgedik köylülerinin Mart ayında yapacağı etkilinliğe en geniş katılımı sağlamak için çaba göstereceğiz.

* Örgütlenmelerimizin içine Aydın Çine, Karpuzlu gibi yerlerdeki maden ocaklarında çalışırken silikozis hastalığı ile boğuşan maden işçisi arkadaşlarımızı da katmalıyız.

* Birlikte olursak güçlüyüz. Birlikte direnirsek kazanabiliriz, geleceğimizi kurtarabiliriz.

* Birleşirsek başarabiliriz…

Birlik – Mücadele – Yaşam…

EKOLOJİ BİRLİĞİ Ege Bölge Toplantısı katılımcıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir