Ege Kent Konseyleri Birliği 2. Kez, Konak Kent Konseyi Ev Sahipliğinde İzmir’de Toplandı.


Türkiye YG-21 Programı’nın başarısının ardında, kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum üçgeninde yerel karar alma süreçlerini geliştirerek ve zenginleştirerek, Türkiye’de yeni bir “yerel yönetişim” modelinin gelişmesini sağlaması yatıyor. Bu modelin merkezinde yer alan Kent Konseyleri, “kentine sahip çıkma”, “aktif katılım ve çözümde ortaklık” ilkeleri bütünlüğünde, kentleri sürdürülebilir geleceğe taşıyan bir “ortaklık” yapısı olarak şekillendi.
Ege Bölgesi’ndeki Kent Konseylerini oluşturan yapıların “Birlik” çatısı altında toplanmasıyla yerel demokrasinin güçlendirilmesi ve geleceğe taşınması amaçlanmıştı.
Karaburun Kent Konseyi’nin de katıldığı toplantıda; Kent Konseylerinin dayanması gereken ilke ve amaçlara, çevre sorunlarına ve sorunlar karşısında birlik içinde hareket etmenin getireceği sonuçlara değinildi.
Toplantı Programında; Mahalle Komiteleri Deneyimi (Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Elif Yuvayapan) Örneği, Eğitim, Kent Vizyonu ve Yaşam (Eylem Tunalı/ Veli-Der İzmir Şubesi), Kent ve Çevre Sorunlarına Vizyonel Bakış (E. Helil Kınay /Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı) konularının yanısıra, Kent Konseylerinin Kentlilik Vizyonu ve Kentli Olma Misyonu Hakkındaki Görüşleri, Bilgi, Deneyim ve Önerileri Paylaşıldı.
Katkı sunanlara pek çok teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir