DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ SİVİL TOPLUM BULUŞMASI

İzmir Kent Konseyi’nin 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Sivil Toplum Buluşması Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Sayın Nilay KÖKKILINÇ, İzmir Kent Konseyi Yönetimi ve üyeleri, İlçe Kent Konseyleri Başkan, Genel Sekreter ve Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Muhtarlar, İzmir Büyük Şehir Belediyesi Bürokratları ve çok sayıda İzmirli katıldı.
Konuşmasında Kent Konseylerinin görev ve sorumlulukları hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Sayın Nilay KÖKKILINÇ
İzmir Kent Konseyi’nin en önemli işlevi katılımcı demokrasiye hizmet etmesi, sivil toplumdan gelen projelerin – görevlerin belediye meclislerine taşınması olduğunu belirtti. Her insan, herkes karşısındaki her şeyden sorumludur. İzmir Kent Konseyi olarak, kent sakinlerine “GELİN KATILIN BİRLİKTE YÖNETELİM” diyoruz. Birlikte yapacağımız güzellikler, milyonlarca yurttaşımıza mutluluk getirsin dedi.
Konuşmasına; Türkçemizde çok güzel bir ifade var “bir işi gönülden yapmak” deriz bu ifade aslında yaşantımızın kısa bir özeti gibidir. Yaptığımız her şeyin sonucunu onu gönülden yapıp, yapmadığımız belirler diyerek başlayan Başkan Sayın Tunç SOYER gönüllülük esasının ufku tecrübeyi ve vicdanı geliştirdiğini ifade ederek iklim krizi, savaşlar, açlık ve canlı türlerinin yok oluşu gibi yıkımlara karşı yeniden inşa sürecinin gönüllülükle mümkün olduğunu söyledi. İzmir de son üç buçuk yılda yaşanan orman yangınları, pandemi, deprem ve diğer tüm krizlerin aşılmasında gönüllülük anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı.